Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türkiye ve Balıkesir ekonomisi büyük zarar görecekti

Türkiye ve Balıkesir ekonomisi büyük zarar görecekti
11 Mart 2015 - 0:07

Genel

Kuzey Irak’ın, Türk ürünü beyaz et ve yumurtaya ton başına uyguladığı 35 Dolar vergiyi 290 Dolara çıkarması ile yaşanan kriz, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula’nın çağrısı, Bakanlığın girişimi ile önlendi.

Ticaret Borsası Başkanı ve aynı zamanda Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula’nın, Kuzey Irak’ın Türk piliç etine ton başına uyguladığı 35 Dolar vergiyi 290 dolara çıkarması ile beyaz et ve yumurta sektörünün yaşadığı büyük sıkıntının giderilmesi için yaptığı çağrıya Bakanlık yetkilileri duyarsız kalmadı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin 8 Mart’ta Mesut Barzani ile görüştüğünü belirten Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, 290 Dolara çıkarılan gümrük vergisinin kaldırıldığı müjdesinin Bakanlık tarafından verildiğini bildirdi.

Habur sınır kapısından Irak’a giriş yapan Türk ürünü piliç etine ton başına 35 dolar olarak alınan verginin 290 dolara çıkarılması ihracata büyük darbe vurmuş, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, konunun ciddiyetine dikkat çekerek yetkililerin, Kuzey Irak yönetimi ile görüşülmesi çağrısında bulunmuştu.

BAKAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

8 Mart 2015 tarihinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin, özel kalemi ile birlikte Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Barzani Hükümeti ile yaptı toplantının ardından Türk malı kanatlı ürün ihracatına uygulanan ithalat vergisinin 9 Mart 2015 tarihinden itibaren kaldırıldığı müjdesinden sektörün büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek Ekonomi Bakanı Zeybekçi’ye sektör adına teşekkür etti.

Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, Türkiye’nin 7-8 yıldır Kuzey Irak’a ihracatın her yıl arttığını, beyaz et ve yumurta ihracatının yüzde 90’ının Kuzey Irak’a yapıldığını, haftada Türkiye’den 250 TIR civarında yumurtanın Kuzey Irak’a ve Irak’a gönderildiğini kaydetti.

Kula, “Türkiye 2014 yılı itibariyle 400 milyon Dolar beyaz ette, 400 milyon Dolar da yumurtada ihracat rakamlarını yakalamıştı. Bu vergi oranı kaldırılmasaydı Türkiye’nin hem beyaz ette hem yumurtada ihracat yapma şansı kalmayacaktı. Yetkililerimize ve özellikle Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye bu sorunu ivedilikle çözdükleri için teşekkür ediyoruz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.