Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türkiye’de 5G için Laboratuvarların Kurulumuna Başlandı

Türkiye’de 5G için Laboratuvarların Kurulumuna Başlandı
13
06 Ekim 2018 - 8:02

Türkiye’de 5G’ye geçiş çalışmaları hakkında konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, 5G laboratuvarlarının servis sağlayıcıların büyük gayreti ve kaynak aktarımlarıyla Hacettepe, Bilkent veODTÜ‘nün bulunduğu üçgen alanda kurulmaya başladığını söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülen ve Hacettepe, Bilkent ile ODTÜ’nün de dahil olduğu 5G çalışmaları tamamlandığında, sadece insanların değil cihazların da birbiriyle haberleşmesine olanak sağlanacağı belirtiliyor.

Prof. Dr. Özen, dünya telekomünikasyon sektörü açısından son derece önemli olan bu süreçte, 3 üniversitenin ortak bir çalışmada yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özen ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün son derece gelişmiş ve üst düzey araştırmalar yaptığını bildirdi.

3 üniversitenin ortaklaşa çalışmasının ABD’deki yapıya benzediğini belirten Prof. Dr. Özen, “ABD’nin doğu yakasında, saygın ve ünlü 3 üniversitenin oluşturduğu bir üçgen vardır. Buraya ‘araştırma üçgeni’ denir. Doğu yakasının neredeyse tüm Ar-Ge’si oradan çıkar. Ben de doğma büyüme Ankaralı olarak ‘bilim ve sanatın merkezi Ankara’dır’ inancımdan yola çıkarak, Hacettepe, ODTÜ ve Bilkent’in konumlarını da göz önüne alarak Türkiye’nin araştırma üçgeninin burası olduğunu gösteren sembolik çalışmanın 5G olduğuna inanıyorum. 5G, Türkiye için çok önemli. Servis sağlayıcıların büyük gayret ve kaynak aktarmasıyla 5G laboratuvarları, bu üçgen alana kurulmaya başlandı.” diye konuştu.

Projede Hiçbir Mali Sıkıntı Yok

5G çalışmalarında hiçbir mali sıkıntı olmadığını belirten Özen, “Endüstride çok gerekli olan 5G teknolojileri, aynı zamanda sağlık teknolojileri, uzaktan ameliyatlar, eğitim, taşıtlar, nesnelerin internetinin olmazsa olmazı. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak çok heyecanlıyım. Sistemin çalışması için önümüzde minimum 1,5-2 yıl olduğunu biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Üçgenin bir ucunun ODTÜ’de, bir ucunun Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde olduğunu ifade eden Haluk Özen, arada Bilkent olmak üzere Eskişehir yoluna kadar uzanan üçgenin son olarak BTK’da biteceğini söyleyerek, “5G, daha ticarileşmeden bu alanda kullanılır hale gelecek ve böylece bu alandaki öğrenciler 5G ile öncelikle tanışma ayrıcalığına sahip olacaklar.” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
YAPTIĞIN İŞİ ANLAMAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HÜZÜNLÜ ZİYARET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAYRAKLI PORTRELER
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İFTARDA BULUŞTULAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUHTARLARA ROZET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KURTULUŞ SAVAŞI’NIN KALESİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOSUN’A ZİYARET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ŞEHRİN STRATEJİSİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.