EkonomiGündemTürkiye Gündemi

Türkiye’de Girişimciler İçin Yeni Finansman Kapısı

Yeni Bir Üst Fon Geliyor

Türkiye’de Girişimciler İçin Yeni Finansman Kapısı

Yeni Bir Üst Fon Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de stratejik sektörler ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarına kaynak aktarılması için üst fon kurulması çalışmalarında son aşamaya gelindiğini açıkladı. Şimşek, fonun ilk aşamada 50 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olacağını belirtti.

Şimşek’in verdiği bilgiye göre, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile yürütülen çalışmalar kapsamında kurulacak olan üst fon, stratejik sektörler ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarına kaynak sağlayacak. Fonun başlangıç büyüklüğü olan 50 milyon doların, ulusal ve uluslararası yatırımcıların katılımıyla artabileceği ifade edildi.

Bu yeni fonun, özellikle kalkınma planları ve Orta Vadeli Program gibi politika metinlerinde önceliklendirilen sektörlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarını desteklemeyi amaçladığı vurgulandı. Fonun uluslararası normlara uygun ve şeffaf bir şekilde yönetileceği belirtilirken, yıllık denetimlerin bağımsız denetim firması aracılığıyla gerçekleştirileceği ifade edildi.

Fonun faaliyete geçmesiyle, katma değeri yüksek mal ve hizmet üreten işletmelerin dolaylı olarak desteklenmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve ülkedeki teknolojik gelişimin desteklenmesi hedefleniyor.

Kripto Piyasasında Sert Satışlar

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu