Gündem

Türkiye’de Helikopter Kazası İçin Milli Yas İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenerek, İran'da yaşanan helikopter kazası nedeniyle Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildiğini duyurdu.

Türkiye’de Helikopter Kazası İçin Milli Yas İlan Edildi

Turkiyede Helikopter Kazasi Icin Milli Yas Ilan Edildi 1
Türkiye’De Helikopter Kazası İçin Milli Yas İlan Edildi

“Ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık”

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve kazada hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti. Erdoğan, “Kabine toplantımızda, İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık,” dedi. Bu karar doğrultusunda Türkiye genelinde bayraklar yarıya indirildi.

“İran halkı da bizim kardeşimiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sırasında İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir ile telefon görüşmesi yaparak taziyelerini ilettiğini belirtti. Erdoğan, “İran bizim sınır komşumuz, İran halkı da bizim kardeşimizdir. Asırlardır aynı coğrafyayı paylaşıyor, barış içinde yan yana çalışıyoruz. Ticaretten enerjiye, ulaştırmadan turizme, güvenlikten terörle mücadeleye geniş bir yelpazede çok boyutlu iş birliklerimiz var” ifadelerini kullandı.

“Komşuluk hukukumuzun gereğini yerine getirdik”

Erdoğan, İran’ın Filistin davasına verdiği güçlü desteği her zaman takdirle karşıladıklarını ve bölgemizdeki sorunların çözümünde İran ile yakın diyalog içinde olduklarını vurguladı. “Astana sürecinden itibaren İran’la yakın diyalog içindeydik. İran’a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara katılmayarak, komşuluk hukukumuzun gereğini yerine getirdik” dedi.

Bundan sonra da aynı hissiyatla hareket edeceğiz”

Merhum Cumhurbaşkanı Reisi’yi en son 24 Ocak’ta Ankara’da ağırladıklarını ve imzalanan 10 yeni anlaşma ile ilişkilerin ileriye taşındığını hatırlatan Erdoğan, Türkiye’nin İran’a her zaman samimi destek verdiğini ve bu duruşunu sürdüreceğini belirtti. Helikopter kazasından sonra İran makamlarıyla temasa geçerek arama kurtarma çalışmalarına katkı vermek için tüm imkanların seferber edildiğini ifade eden Erdoğan, “Bundan sonra da aynı hissiyatla hareket edeceğiz” dedi.

Haber: AA

Dünya Liderleri İran’ın Kaybı İçin Başsağlığı Dileklerini İletti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu