EkonomiGündem

Türkiye’de İkinci El Araç Fiyatları Avrupa’nın 4 Katı

Türkiye'deki ikinci el lüks otomobil piyasası, Avrupa ile kıyaslandığında dikkat çekici fiyat farklılıkları ile gündemde. Özellikle Ferrari, Aston Martin ve Lamborghini marka araçların aynı modelleri, Türkiye'de Avrupa fiyatlarının dört katına satılıyor.

Türkiye’de İkinci El Araç Fiyatları Avrupa’nın 4 Katı

Turkiyede Ikinci El Arac Fiyatlari Avrupanin 4 Kati 2
Türkiye’De İkinci El Araç Fiyatları Avrupa’Nın 4 Katı

Piyasa Durgun, Satışlar Düşük

Türkiye’de ikinci el otomobil piyasasındaki durgunluk giderek daha fazla hissediliyor. Oto galeri esnafları, araçların ellerinde kaldığını ve piyasanın kötüleştiğini vurguluyor. İlan sitelerindeki bireysel satış ilanlarının artışı da bu durumu teyit ediyor.

Fiyat Farkları Şaşırtıyor

Bu dönemde, Türkiye’de ikinci el ‘lüks’ otomobillerin fiyatları ile özellikle Almanya’nın Düsseldorf şehrindeki en büyük ikinci el otomobil galerisinin fiyatları arasındaki fark dikkat çekiyor. Aynı model ve aynı yaşta olan araçlar, Türkiye’de dört katı fiyatına satılıyor.

Turkiyede Ikinci El Arac Fiyatlari Avrupanin 4 Kati 1
Türkiye’De İkinci El Araç Fiyatları Avrupa’Nın 4 Katı

Ferrari: 15,5 Milyon Lira

Örneğin, 2003 model Ferrari 575M Maranello Almanya’da 120 bin euroya (yaklaşık 4,2 milyon lira) satılırken, Türkiye’de aynı model araç 15,5 milyon liraya ilan ediliyor.

Aston Martin: 13,8 Milyon Lira

Almanya’da Aston Martin V8 Vantage model araç 100 bin euroya (yaklaşık 3,5 milyon lira) satılırken, Türkiye’deki ilanlarda aynı model araç 13,8 milyon liraya satışa sunuluyor.

Turkiyede Ikinci El Arac Fiyatlari Avrupanin 4 Kati 3
Türkiye’De İkinci El Araç Fiyatları Avrupa’Nın 4 Katı

Lamborghini: 40 Milyon Lira

Dikkat çeken bir diğer araç ise Lamborghini Aventador LP700-4. Almanya’da 285 bin euroya (yaklaşık 10,1 milyon lira) satışa çıkarılan bu araç, Türkiye’de 40 milyon lira gibi son derece yüksek bir fiyata ilan ediliyor.

Sıfır Araç Satışları da Düşük

ODMD’nin verilerine göre, Türkiye’de Haziran ayında sıfır olarak yalnızca bir adet Ferrari, bir adet Aston Martin ve bir adet Lamborghini marka araç satıldı. Ocak-Haziran döneminde ise toplamda 12 Ferrari, 10 Lamborghini ve 8 Aston Martin yeni sahiplerini buldu.

Turkiyede Ikinci El Arac Fiyatlari Avrupanin 4 Kati 4

Genel Satış Verileri

Otomobil satışları genel olarak Ocak-Haziran döneminde geçen yıla göre %7,3 oranında artarak 462 bin 955 adede ulaştı. Hafif ticari araç pazarı ise %8,7 azalarak 115 bin 26 adet olarak gerçekleşti.

Haber: Bülten

Gurbetçiler, Rahat Yolculuk İçin Arabalı Treni Tercih Ediyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu