Dünyadan HaberlerGündemTürkiye Gündemi

Türkiye’nin Önemli Filistin Kararı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Filistin'in uluslararası camiada hak ettiği statüye kavuşması için çaba harcamaya devam edeceklerini belirtti

Türkiye’nin Önemli Filistin Kararı

Türkiye’nin7 Ekim’den Buyana Filistin Kararı ! İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarını başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da gözaltına alınan Filistinliler oldu.Başlayan savaş can yakarken Avrupa ülkeleride Filistin’e ilişkin bir açıklama yaptılar.Böylelikle, Türkiye, Avrupa Ülkelerinin Filistin’i Tanıma Kararını değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı Açıklama Yaptı

Turkiye Avrupa Ulkelerinin Filistini Tanima Kararini Memnuniyetle Karsiladi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Filistin’in uluslararası camiada hak ettiği statüye kavuşması için çaba harcamaya devam edeceklerini belirtti.Kararı memnuniyet verici olarak değerlendirdi.

 

Türkiye'Nin Önemli Filistin Kararı
Türkiye’Nin Önemli Filistin Kararı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin Devleti’ni tanıma kararlarını büyük memnuniyetle karşıladığını belirtti. Açıklamada, Filistin’in tanınmasının uluslararası hukuk, adalet ve vicdan gereği olduğu vurgulandı. Türkiye’nin bu yönde daha fazla ülkenin Filistin’i tanıması için çaba harcamaya devam edeceği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığının Açıklaması şöyle;

No: 80, 10 Mayıs 2024, Filistin Konulu BM Genel Kurul Kararı Hk.

“BM Genel Kurulu’nun, Filistin’in BM çalışmalarına daha geniş haklar ve ayrıcalıklarla katılımına olanak sağlayacak kararını memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu karar, uluslararası toplumun ezici çoğunluğunun, Filistin halkının kendi devletine sahip olma hakkına ve iki devletli çözüme verdiği güçlü desteği bir kere daha ortaya koymuştur.

Bu vesileyle, tüm uluslararası toplumu İsrail’in Gazze’de uyguladığı vahşeti durdurmak için somut adımlar atmaya ve Filistin Devleti’ni tanımaya çağırıyoruz.”

Norveç, İrlanda ve İspanya’dan Tarihi Adım, Filistin’i Tanıyacaklar

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu