TeknolojiGündemTürkiye Gündemi

Türksat 6A Uzaya Fırlatılmaya Hazırlanıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın testlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve temmuzun ikinci haftasında SpaceX'in Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacağını açıkladı.

Türksat 6A Uzaya Fırlatılmaya Hazırlanıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın testlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve temmuzun ikinci haftasında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A’nın Amerika’nın Florida eyaletindeki SpaceX tesislerinde fırlatma öncesi testlerinin tamamlanma aşamasına geldiğini belirtti. Uraloğlu, “Mevcut proje takvimine göre temmuzun ikinci haftasının başında Türksat 6A uydumuzu SpaceX firmasının Falcon 9 tip roketiyle uzaya göndermeyi planlıyoruz” dedi.

Turksat 6A Uzaya Firlatilmaya Hazirlaniyor 1

Yazılı açıklamasında Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın testleri ve fırlatılma sürecine ilişkin bilgi verdi. Uydunun, ABD’nin Florida eyaletindeki SpaceX tesislerinde fırlatma gününü beklediğini vurgulayan Uraloğlu, entegrasyon ve testlerin Türksat ve TUSAŞ işbirliğiyle Türkiye’de gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Turksat 6A Uzaya Firlatilmaya Hazirlaniyor 2

Uraloğlu, “Nakliye işlemlerinin tamamlanması sonrasında başlatılan fırlatma aşaması testleri de tamamlanma aşamasına geldi. Mevcut proje takvimine göre temmuzun ikinci haftasının başında Türksat 6A uydumuzu SpaceX firmasının Falcon 9 tip roketiyle uzaya göndermeyi planlıyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz ki yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranıyla ülkemizin en büyük AR-GE projesinde son aşamaya geldik ve her şey takvime uygun olarak ilerliyor” diye ekledi.

Turksat 6A Temmuz Ayinda Uzaya Gonderiliyor 2

Türksat 6A, Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu platformunu geliştiriyor. Uraloğlu, “Uydumuzun yerli ve milli olarak üretilen her parçası uydu deneyimi kazanmış olacak. Bu çok önemli. Çünkü ülkemizde üretilen bu parçaların hepsi uzay deneyimi kazanarak uzayda başarıyla hizmet verebildiği için tüm dünyaya ihracının önü de açılacak. Artık haberleşme uydusu üreten tüm ülkeler, bu ürünleri bizden alabilecek” dedi.

Ilk Yerli Ve Milli Uydu Turksat 6A Abdye Gonderiliyor 3

Türksat 6A, Türkiye’nin uydu sektöründe yetişmiş insan kaynağı oluşturmasına da önemli katkı sağlayacak. Uraloğlu, “Bir haberleşme uydusu yaklaşık 250 milyon dolar. Sadece bir uydunun değerini bile düşünürsek bu projenin ülkemiz için ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Ayrıca Türksat 6A’nın, uydu sektöründe yetişmiş insan kaynağı oluşturma konusunda da önemli katkısı olacak. Türkiye, uzay yarışında yeni bir döneme girecek” ifadelerini kullandı.

Google Dijital Telif Yasası İçin Türkiye Meclisi’nde

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu