TeknolojiGündemTürkiye Gündemi

Türksat’tan Yurt Dışına Yeni Gözlem Evleri

Türksat, Türkiye'nin büyüyen uydu filosu ile frekans gözlem kabiliyetlerini artırmayı ve yurtdışına yeni gözlem evleri planlıyor

Türksat, Uydu Filosu ve Frekans Gözlem Kabiliyetlerini Genişletiyor

Türksat, Türkiye’nin büyüyen uydu filosu ile frekans gözlem kabiliyetlerini artırmayı ve yurtdışına yeni gözlem evleri planlıyor

Türkiye, büyüyen uydu filosuyla birlikte frekans gözlem kabiliyetlerini geliştirmek ve coğrafi yedeklilik oluşturmak amacıyla Almanya ve Afganistan ile yurt içinde İstanbul’un yanı sıra altı bölgede bulunan gözlem istasyonlarına yenilerini eklemeye hazırlanıyor.

Türksat, Uydu Filosu Ve Frekans Gözlem Kabiliyetlerini Genişletiyor
Gözlem Kabiliyetlerini Genişletiyor

AA muhabirinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türksat AŞ 2023 Yılı Faaliyet Raporu’ndan derlediği bilgilere göre, Türksat AŞ, işlettiği uyduların belirlenen parametreler kapsamında kesintisiz yayınlarına devam edebilmeleri için 7 gün 24 saat esasına göre denetim ve takip faaliyetleri yürütüyor.

Teknik Sertifikasyon ve İzleme

Türksat uyduları üzerinden yayın yapacak uydu bağlantı istasyonlarının teknik şartlara uygunluğu için gerekli anten testleri gerçekleştirilerek sertifikasyon sağlanıyor. Uydu kapasitesini kullanan taşıyıcılara ait EIRP, C/N, bant genişliği ve merkez frekansı gibi teknik parametreler 7 gün 24 saat ölçülerek arşivleniyor.

Teknik Sertifikasyon Ve İzleme
Anten Testleri Gerçekleştirilerek Sertifikasyon Sağlanıyor

Altyapı ve Bakım Çalışmaları

Uydu frekans gözlem faaliyetlerinin kalitesini artırmak amacıyla operasyonel faaliyetlerin yürütüldüğü anten ve alt sistemlerin modifikasyonu ile bakım ve onarım faaliyetleri düzenli olarak yapılıyor. Bu kapsamda, uydu filosuna yeni katılan Türksat 5A ve 5B ile 9 Temmuz’da uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 6A uydularının frekans gözlem faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için altyapı genişletme çalışmaları sürdürülüyor.

Yayın Trafiğinin Kesintisiz Takibi

Yeni uydularda bulunan Ku, Yeni Ku, Ka-BSS ve X bantlarındaki trafiğin de kesintisiz izlenebilmesi için yeni anten ve alt sistemlerinin kurulum çalışmaları tamamlandı. Büyüyen uydu filosuyla frekans gözlem kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve coğrafi yedeklilik oluşturulması amacıyla yeni gözlem istasyonlarının kurulması kararlaştırıldı.

Yayın Trafiğinin Kesintisiz Takibi
Yeni Uydularda Bulunan Ku, Yeni Ku, Ka-Bss Ve X Bantlarındaki Trafiğin De Kesintisiz Izlenebilmesi Için Yeni Anten Ve Alt Sistemlerinin Kurulum Çalışmaları Tamamlandı

Yeni Gözlem İstasyonları

Türksat AŞ’ye ait yurt içinde İstanbul’un yanı sıra altı yerde gözlem istasyonları bulunuyor. Yurt dışında ise Almanya ve Afganistan’da istasyonlar faaliyetlerini sürdürüyor. Bunlara ek olarak bazı ülkelerle görüşmeleri süren yeni gözlem istasyonlarının kurulması planlanıyor.

Bu istasyonlar aracılığıyla ilgili coğrafyalardaki uydu iniş gücü ölçülürken, komşu uydulardan gelebilecek etkiler de takip ediliyor. Böylece uyduların kesintisiz yayın yapabilmeleri sağlanıyor.

Manyas’ta AFAD’dan Doğal Afet Eğitimleri

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu