GündemTürkiye Gündemi

Türkü Aşığının Özlemle Anıldığı 22. Yıl

Türküleriyle Yaşayan Bir Miras Aşık Mahzuni Şerif

Türkü Aşığının Özlemle Anıldığı 22. Yıl

Türküleriyle Yaşayan Bir Miras Aşık Mahzuni Şerif

Halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, vefatının 22. yılında anılıyor. Dünya genelinde halk ozanları arasında en büyük üç isimden biri olarak kabul edilen ve halk müziğine derin izler bırakan Mahzuni Şerif’in hayatı ve eserleri, sevenleri tarafından özlemle anılmaya devam ediyor.

Aşık Mahzuni Şerif’in, 17 Kasım 1939’da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde doğduğu ve müziğe olan ilgisini küçük yaşlarda amcası Aşık Fezali’den öğrendiği belirtiliyor. İlk plağını 1964 yılında çıkaran Mahzuni Şerif, “Dom Dom Kurşunu”, “Yedin Beni”, “Yuh Yuh”, “Fadimem”, “Gül Yüzlüm”, “Ciğerparem”, “Merdo”, “Dostum Dostum”, “Han Sarhoş Hancı Sarhoş”, “Çeşmi Siyahım”, “Yalan Dünya”, “Ağlasam mı?”, “Abur Cubur Adam”, “Katil Amerika” ve “Ekmek Kölesi” gibi unutulmaz eserlerle hafızalarda yer etti.

Hayatı boyunca 453 plak ve 58 kasete imza atan Aşık Mahzuni Şerif, türkülerinin yanı sıra yazdığı şiirlerle de tanınıyor. Ancak bazı eserleri ve yazıları sebebiyle birkaç kez hapse mahkum edilen ve idamla yargılanan Mahzuni Şerif’in sanatı, halk arasında büyük bir sevgi ve saygıyla karşılandı.

Almanya’nın Köln şehrindeki bir hastanede 2001 yılında yaşadığı kalp ve solunum yetmezliği sonrasında 2002 yılında hayata veda eden Aşık Mahzuni Şerif’in ölümü, sevenlerini derin bir üzüntüye boğdu. Vasiyeti üzerine Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi yakınında toprağa verilen Mahzuni Şerif’in mirası, Türk halk müziği tarihinde önemli bir yer işgal etmeye devam ediyor.

22 yıl sonra bile Aşık Mahzuni Şerif’in türküleri ve sanatı, dinleyicileri tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor ve yaşatılıyor.

Balıkesir’de Öldürülen Akman İçin Kontak Kapattılar

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu