Sağlıkİlçe Haberleri

Tütsü ile Tedavi Yöntemi Balıkesir’de Konuşuldu

Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali'nde seminerler devam ediyor. “Tarih Boyu Tütsü ile Tedavi” semineri, Aromaterapist Laborant Dr. Rana Babaç Çelebi’nin anlatımıyla gerçekleşti. Babaç, Tütsünün, tarih boyunca hastalıkları tedavi etmekten dini ritüellere kadar birçok alanda kullanıldığını ifade etti.

Tütsü ile Tedavi Yöntemi Balıkesir’de Konuşuldu

Tutsu Ile Tedavi Yontemi Balikesirde Konusuldu 1
Tütsü Ile Tedavi Yöntemi Balıkesir’De Konuşuldu

Seminere Yoğun İlgi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Aromaterapi Festivali kapsamında çeşitli etkinlikler ve seminerler Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde (BAÇEM) yapıldı. Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesini kuran ve eşiyle birlikte Kazdağları’nda endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiren Aromaterapist Laborant Dr. Rana Babaç Çelebi’nin sunduğu “Tarih Boyu Tütsü ile Tedavi” semineri büyük ilgi gördü.

Tutsu Ile Tedavi Yontemi Balikesirde Konusuldu 2

Tarih Boyunca Tütsü

Dr. Rana Babaç Çelebi, insanın tarih boyunca doğadan elde ettiği bitkisel, hayvansal ve mineral kökenli hammaddelerle hazırlanan tütsüleri doğrudan hastalıkları tedavi etmek için kullandığını, dolaylı olarak ise tanrılara yakarıştan ölü gömmeye kadar birçok farklı alanda yer aldığını ifade etti.

Kültürel Bir Miras: Tütsü

Dr. Rana Babaç Çelebi, tütsü uygulamalarının kadim tıp hekimleri tarafından nesilden nesile aktarıldığını belirterek, “Güzel koku, inanışlar ve geleneklerle birleşerek kültür mozaiğinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Çivi yazısı tabletlerden medikal papirüslere, tarih kitaplarından Roma ve Osmanlı hekimlerinin metinlerine kadar tütsüye dair bilgiler çeşitli kaynaklarda yer almıştır.” dedi.

Tutsu Ile Tedavi Yontemi Balikesirde Konusuldu 3
Tütsü Ile Tedavi Yöntemi Balıkesir’De Konuşuldu

 

Tütsünün Tedavide Kullanımı

Doktora tezinde tütsünün tedavide kullanımını ele aldığını belirten Dr. Rana Babaç Çelebi, “Bu kadim uygulamanın tedavi sistemlerinin bir parçası olduğunu keşfettim. Seminerde tütsünün tedavi amaçlı kullanımından ve tarihinden bahsettim.” diye konuştu.

Haber: Bülten

Balıkesir’de Kokularla Tedavi Yöntemi Konuşuldu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu