Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tutuksuz yargılanan polis memuru:

Tutuksuz yargılanan polis memuru:
04 Şubat 2015 - 0:10

Genel

Her şeyi kanuna uygun yaptım

Gezi Parkı protestolarında Hatay’da Abdullah Cömert’in hayatını kaybettiği olayla ilgili davada yargılanan polis memuru suçlamaları kabul etmedi; “Emir almadan herhangi bir müdahalede bulunmadım” dedi.

Gezi Parkı eylemleri sırasında Hatay’da polisin attığı biber gazı kapsülü başına isabet ederek hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in ölümüne ilişkin açılan, güvenlik gerekçesi ile Balıkesir’e nakledilen davanın ikinci duruşması dün yapıldı. Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan sanık polis memuru, ifadesini Mersin’den Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) verdi. Memur Ahmet Kuş, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini, her şeyi kanunlara uygun ve verilen talimatlara göre yaptığını söyledi.

Kuş, “Olay günü görevliyken yaptığım her şeyi kanunlar çerçevesinde yaptım. Emir almadan herhangi bir müdahalede bulunmadım. Gaz bombası silahı kullanma eğitimi aldım ve yönetmeliğini biliyorum. Yönetmelik ve emirler dışında hiç bir şey yapmadım” dedi. Duruşmaya çok sayıda ilden 50’ye yakın avukat katıldı.

ANNE CÖMERT FENALAŞTI

Duruşma sırasında Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert, duruşma salonunda fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırıldı. Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert, duruşmaya verilen arada yaptığı açıklamada, duruşma için bin 300 kilometre yol geldiklerini, adalete erişimlerinin engellendiğini söyledi. Cömert, sanık polisin ifadesinin SEGBİS ile uzaktan alınmasını eleştirdi. Zafer Cömert, sanığın duruşmaya getirilmesi için talepte bulunduklarını belirterek, “Sanık sesli ve görüntülü bilişim sisteminden dolayı belgeleri göremiyor, görüntüleri göremiyor. Ayrıca çapraz sorguda deliller gösterilerek soruların sorulması gerekiyor” dedi.

SANIK YİNE GELMEDİ

Duruşmaya izleyen CHP Milletvekili Namık Havutça ise duruşma salonuna girişte polisler tarafından zorluk çıkartıldığını, neredeyse ‘tartaklandığını’ öne sürdü, “Böyle bir ortamda adil bir yargılama nasıl yapılacak?” diye sordu. Abdullah Cömert’in ailesi, anne Hatice Cömert’in rahatsızlanmasından dolayı duruşmanın ikinci bölümüne geç katıldı. Anne Hatice Cömert ise sadece adalet istediklerini belirterek, “Biz buralara kadar geldik. Ahmet Kuş ise Mersin’de kendi memleketinde oturuyor, oradan savunma yapıyor” diye konuştu.

Avukatların SEGBİS ile yapılan çapraz sorguya itirazının reddedildiği duruşmanın 1-2-3 Nisan 2015 tarihlerine ertelenmesi, sanık polisin yine uzaktan ifade vermesi kararlaştırıldı. KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.