Balıkesir Merhaba Gazetesi

TUTUMLU OLALIM, YERLİ MALI KULLANALIM

TUTUMLU OLALIM, YERLİ MALI KULLANALIM
24 Aralık 2014 - 0:08

Genel

Okullarımızda Yerli Malı Haftası ve Tutum konuları gösterilerle, etkinliklerle, çeşitli konuşmalar yapılarak, şiirler okunarak, çeşitli dövizler sergilenerek kutlanır. Öğrencilerin tutumlu olmasını, yerli mallarını tercih ederek ekonomiyi güçlendirmeyi, verimli yatırım yapmayı, kalkınma bilincini oluşturmayı amaçlar

Sabiha Gökçen Anaokulu minikleri Değerler Eğitimi kapsamında Yerli Malı Haftasını okullarında öğretmenleri ve velilerin yardımlarıyla hazırladıkları stantlarla kutladılar. Tutumlu olunması gerektiği ve yerli malının kullanılması gerektiğini vurgulayan miniklerin stantlarında zeytinden tutun sabuna, kolonyadan yoğurda kadar her şey kullanılmış.

ARAS: Paramızı boşa harcamamalıyız. Yerli malı kullanmalıyız. Ülkemizi geliştirmeliyiz. Öğretmenimiz bize tutumlu olmanın faydalarını öğretti. Biz rengârenk sabunlar hazırladık. Tüllerle süsledik. Yerli Malı haftası için şiirler öğrendik.

CEYLİN: Yerli Malı haftası için çok güzel şeyler hazırladık. Şapkalarımızı meyve sebze resimleriyle süsledik. Ev yapımı peynirler hazırladık. Onlar bizim için daha sağlıklı. Peynir ve süt kemiklerimizi güçlendirir.

EFE: Yerli Malı haftasında yemekler yer, danslar ederiz. Paramızı dikkatli harcamalıyız. Tutumlu olmalıyız. Rengârenk lokumlarımız var. Onları da süsledik.

EFLAL: Boşa yanan ışıkları söndürmeliyiz. Dişlerimizi fırçalarken ve elimizi yıkarken boşa su akıtmamalıyız. Paramızı çok harcamamalıyız. Tutumlu olmalıyız. Yoğurt yaptık. Kendimiz yaparsak yoğurdumuzu hem paramız cebimizde kalır, hem de sağlıklı beslenmiş oluruz.

KUTAY: Paramızı boşa harcamamalıyız. Tutumlu olursak, hem biz hem de ülkemiz kazanır. Yerli malı ürünleri almalıyız. Kolonya Balıkesir’in ürettiği güzel bir koku. O yüzden kolonyamızı da süsledik. Çünkü o da yerli malı.

MEHMET EGE: Suyumuzu boşa tüketmemeliyiz. Fazladan yanan ışıkları da söndürmeliyiz. Doğal kaynaklarımızı özenle kullanmalıyız. Zeytinlerimiz var. Yeşil ve siyah zeytin. Biz hazırladık. Çünkü zeytin de yerli malı.

ŞEVVAL: Tutumlu olmalıyız. Çevremizi temiz tutmalıyız. Yerli malı kullanmalıyız. Zeytinlerden zeytinyağı üretiliyor. Bu da çok faydalı. Zeytinyağı da yerli malımız. Hem faydalı hem kazançlı.

TURGUT: Tutumlu olursak ülkemiz kazanır. Başka ülkelerden ürünler almak yerine kendi ürünlerimizi yetiştirmeliyiz. Kendimiz kazanmalıyız. Biz bu sergimizde güzel şeyler hazırladık. Yerli malımızın kıymetini bilmek ve tutumlu olmak için yapmamız gerekenleri öğreniyoruz.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.