Balıkesir Merhaba Gazetesi

TUTUMLU OLMALIYIZ

TUTUMLU OLMALIYIZ
04 Mart 2015 - 0:05

Genel

Tutum, parayı, malı ve zamanı yerine göre en iyi şekilde kullanmaya denir. Cimrilikle tutumluluğun birbirine karıştırmamak gerek. Tutumlu insan, hayatı ve zorunlu olan ihtiyaçları için para harcamaktan çekinmez. Alişuuri İlköğretim Okulu 3-H sınıfı öğrencileriyle tutumluluk konusunda sohbet ettik.
ERDEM AVCI: Ben sabahları hep ışıkları kapatıp akşamları bulunduğumuz yerdeki ışıkları yakarım. Ve ihtiyacımız olmadığı zamanlarda kapatırım. Suları boşuna akıtmam. Benim Tuna diye bir arkadaşım var. Tuna ışıkları hep açık unutur ben ise kapatırım. Suları gerektiğinden fazla kullanmam. Bilgisayarımız var ama hiç oyun oynamam. Annem ve babam genellikle hiç bilgisayara oturmazlar. Her şeyi gerektiği kadar kullanırım.
DUHAN BEKTAŞ: Bir gün Özgür’ün kumbarasında 100 TL’si vardı. Her gün 10 TL harcıyordu. Annesi “fazla harcama” diyordu. Bir gün parası bitti. Sonra parası bitmesin diye tutumluluğu öğrendi.
MERT KUZU: Bir gün Ali annesiyle markete gitmiş. Ali marketten oyuncak ve top almak istiyormuş. Ama annesinin parası yetmemiş. Ali hala istiyormuş. Annesi bir tanesini al öbürkü oyuncağı bir dahaki sefer geldiğimizde alırız demiş. Ama Ali hala ikisini de istiyormuş. Ali tutturmuş ikisini neden almadın diye. Ali annesine küsmüş. Ve zaman geçmiş Ali annesiyle konuşmuş. Artık Ali tutumlu olmayı öğrenmiş. Annesi yine götürmüş ve Ali’ye top almış. Ondan sonra Ali çok sevinmiş.
MELEK AVCI: Tutumlu olmak demektir ki; paramızı harcamamak, ihtiyacımız olduğu zaman kullanırız. Tutumlu olmak için kumbaralarda paralarımızı biriktirmeliyiz. Ben ve ailem tutumluyuz. Kumbaralarda para biriktiririz.
MERYEM DEMİR: Ali hafta sonları hep banyo yapardı. Ali banyoya girdiğinde suyu çok açardı. Bir gün Ali banyo yaparken sular kesildi. Ali suyu tutumlu kullanmadığını hatırladı. Etrafa bakınırken gözüne kova çarptı. Kovanın içinde su vardı. Onunla banyosunu tamamladı. Ertesi gün Ali’nin öğretmeni onlara tutumlulukla ilgili bir yazı yazmalarını istedi. Ali banyoda yaşadıklarını yazdı. Öğretmeni ona yüz puan verdi.
DENİZ ÖZCAN: Elektriği, suyu boşa açıp akıtmamalıyız. Çünkü su bitebilir. Elektrikte bitebilir. Bütçemize uygun şeyler almalıyız. Yani süt gibi şeyler almalıyız. Sonra istediğimiz almalıyız. Paramızın yettiği kadar şeyler alıp tutumlu olmalıyız.
BURAK HAN ERCAN: Bir çocuk varmış. Adı Aliymiş. O hiç tutumlu değilmiş. Bir gün ihtiyacı olmayan şeyler almış. Sonra ihtiyacı olmayan şeyleri aldığı için hiç parası kalmamış. Annesi ve babası ders vermek için para kalmadı demiş. Sonra şöyle demişler; “Ali sen hiç tutumlu olmadığın için paramız yok” demişler. Ali bu sözlerden sonra hep tutumlu olmuş.
GÜNTÜLÜ İKRA ORAN:
Tutumlu davranıp, tasarruf yapalım.
Gelecek nesillere, güzel dünya bırakalım.
Tutumlu davranıp, suyu boşa harcamayalım.
Türkiye çöl olmasın diye, suyu boşa harcamayalım.
Tutumlu davranıp, elektriği boşa harcamayalım.
Tutumlu davranalım, Türkiye’yi koruyalım.
CEREN ERYILMAZ: Ebru ve Melih adında iki kardeş varmış. Bu kardeşler çok tutumlu imiş. Fakat bu kardeşlerin bisikletleri yokmuş. Bisiklet almak istiyorlarmış. Ebru 50, Melis ise 60 TL’ye bir bisiklet almak istiyormuş. Harçlıklarını biriktirip ikisi de istedikleri bisikletleri almışlar.
BEYDANUR TANKOÇ: Ben tutumlu olmaya çok dikkat ediyorum. Mesela markete gidince ihtiyacımız olan şeyleri alırım. Tarihlerine bakarak. Elektriği gerektiği kadar kullanırım. Suyu gerektiği kadar kullanırım. İhtiyacımız olan şeyleri alırım.
ARDA HELVACI:
Tutumlu olmak önemlidir
Para boşa gitmesin
Lazım olur başka bir günde
Suyu açık bırakmayın
İleride lazım olur
Elektrik aydınlık demek
Elektriği ihtiyacımız kadar kullanalım
Okulda gereksiz yiyecekler almayalım.
AYŞE NAZ OLCAY: Bir gün Ali ve Annesi çarşıya gidiyordu. Ali 65 TL’ye bir pantolon istedi. annesi hayır olmaz dedi. Çünkü annesi tutumluydu, tatil bitmişti. Ali okula gidiyordu. Öğretmeni onlara tutumlu olmayı anlattı. Ali artık tutumlu olmayı öğrendi. Tutumlu olmayı anlayınca tutumluluğun güzel bir şey olduğunu anladı. Annesi onun tutumlu olmasından dolayı mutlu oldu.
YUNUS EMRE KAYA: Benim ailemle yaşadığım bir anım var. Tatile giderken bir köy gördük. Suları yoktu, hep kuyulardan alırlardı. Suları yoktu. Onlar tutumlu değildi. Bizde bu durumda düşmemek için suları boşuna harcamamalıyız. Öyle köyleri de uyaralım suları boşuna harcamamalıyız.
AZRANUR YAĞIZ: Tutumlu olmak güzel ve önemlidir. Tutumlu olmak demek paramızı veya bir başka şeyleri tutumlu harcamak. Mesela ben paramı tutumlu olarak harcamaya özen gösteririm. İlk önce ihtiyacım olan şeyleri alırım. Bir de suyu ya da başka bir şeyi tutumlu kullanmazsak o şeyi boşa harcarız. Bu yüzden tutumlu olmaya özen gösterelim.
HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.