Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tutumluluk adına BİZİMDE SÖZÜMÜZ VAR

Tutumluluk adına BİZİMDE SÖZÜMÜZ VAR
26 Aralık 2014 - 0:05

Genel

 Güzel ve faydalı olan her tutumu içinde yaşatan DEĞERLER EĞİTİMİ projesi ile okullar rengârenk. Haftanın konusu tutumlu olmak.

Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullarımızın öğretmen ve öğrencileri Değerlerimizle bütünleşerek eğitimi ve sosyal yaşamı farklı kılıyor.

 Nuran Oğuz Ana Okulu minikleri de Değerler Eğitimi Kapsamında ‘tutumluluk ve geri dönüşüm’ konusunu işledi. Öğrenciler, geri dönüşüm malzemeleri ile bir defile düzenleyerek tutumlu olmanın ince çizgisi üzerinde güçlü bir yürüyüş yaptılar.

 

ARDA GEREN: Geri dönüşümle çevremizi de temiz tutmuş oluruz. Mesela bazı şeylerin arkasında geri dönüşüm işareti var. Onları çöpe atmamalıyız. Geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

ARİF SEMİH AGAS: Enerjide kazanç sağlarız. Camları çöpe atmamalıyız. Hem geri dönüşümü sağlarız, hem de hayvanlara zarar vermemiş oluruz.

AZRA TAŞÇI: Sürekli üretirsek her konuda kazançlı oluruz. Tutumlu olursak, geri dönüşüm yaparsak, daha iyi olur.

BARIŞ IŞIKTAŞ: Pikniğe gittiğimizde çöplerimizi ortalığa atmamalıyız. Hem orada yaşayan canlılara zarar hem de bize zarar.

BETÜL DEMİRCAN: Suyu boşa harcamamalıyız. Tasarruf etmeliyiz.

CAN DORUK: Evimizde ve okulumuzda boşa yanan lambaları kapatmalıyız. Tasarruf etmeliyiz.

ECRİN ÖZBİLGİÇ: Geri dönüşümün önemini öğreniyoruz. Herkese örnek olmak için de bir defile düzenledik.

ECRİN ŞEKER: Kâğıtları boşa harcamamalıyız. Çünkü kağıt için ağaçları kesiyorlar. Ağaçların kesilmesi hem bizim için hem de doğa için zararlı.

EFE KAYA: Geri dönüşüm yapılırsa ekonomiye katkı sağlarız.

EMİNE ÇETİN: Çevremize zarar vermemeliyiz. Geleceğimiz için doğayı korumalı, tutumlu olmalıyız.

ENES ÖZTÜRK: Çöplerimizi atarken ayırarak atmalıyız. Geri dönüşüme

HAYRÜNNİSA ÇOLAK: Geri dönüşüm yaparsak, doğamız, güzel kaynaklarımız zarar görmez.

HÜSNA SAVAŞ: Doğamızı kirletmemeli, çevremizi temiz tutmalıyız.

İBRAHİM YALÇIN ERBEK: Oyuncaklarımızın biten pillerini pil dönüşüm kutusuna atıyoruz. Böylelikle hem çevremize zarar vermiyoruz, hem de geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz.

KÜBRA BEYZA AKUÇ: Geri dönüşümle doğal kaynaklarımız korunur.

UTKU ÖZGÜR: Tasarruf edersek çevremizi de koruruz.

YAĞIZ ÖZDEN: Geri dönüşüm sayesinde geleceğimizi çöpe atmamış oluruz.

YUSUF AKMAN: Geriye bak doğayı düşün, ileri bak olacakları düşün! Geri dönüşümle hem gelişiriz, hem de doğaya zarar vermeyiz.

ZEYNEP BUCAKLI: Geri dönüşümle enerji tasarrufu sağlanır. Boşa yanan lambaları kapatarak başlayabiliriz. Sonra suyu boşa akıtmamalıyız.

ZEYNEP YILMAZ: Geri dönüşümle geleceğimize yatırım yapmış oluruz. Temiz bir çevremiz olur. Doğayı koruruz.

EYLÜL İREM GÜRÖZ: Kullandığımız kağıtları geri dönüşümle tekrardan kullanabiliriz. Böylece ağaçlar kesilmek zorunda kalmaz.

HATİCE KAHRAMAN: Tutumlu olmalıyız. Yemeklerimizi tabağımıza yiyebildiğimiz kadar almalıyız. İsraf etmemeliyiz.

İSMET CAN KOYUNCU: Çöplerimizi çöp kutusuna atalım çevremizi temiz tutalım.

TAHA ÇAKIR: Ağaçlar kesilmesin diye kullandığımız kağıtları atık kağıt kutusuna atmalıyız.

UMUT KOYUN: Biz doğayı korursak doğada bizi korur. Ormanlarımızı, derelerimizi temiz tutmalıyız. Orada yaşayan canlılar için çok önemli.

YEKTA EROL: Ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken suyu boşa akıtmamalıyız. Su hem bizim hem de her canlı için gereklidir.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

GERİ DÖNÜŞÜM

Geri dönüşüm yeniden değerlendirme imkânı olan atıkların (bunlar yiyecek, içecek ambalajları) çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek tekrar üretim safhasına dâhil edilmesi demek. Hepimiz biliyoruz ki, kâğıt yapımı için ağaçlar kesiliyor, cam yapmak için taş ve kum kullanılıyor, poşet ya da ambalaj üretimi için yine doğal kaynaklardan faydalanılıyor, yine hepimiz biliyoruz ki, tabii kaynaklarımız sonsuz değil, her üretim sonucu tabii kaynaklarımız azalıyor ve umarsızca kullanıldığı takdirde bir gün tabii kaynaklarımıza elveda diyebiliriz. İşte bu durumun farkında olan ülke ve üreticiler kaynak israfını önlemek, ileride yaşanabilecek enerji krizlerinin önüne geçebilmek için atıkları geri kazanmaya çalışmışlar, çeşitli yöntemler aramışlar ve geliştirmişler. YAZAN:NUR SİMA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.