Balıkesir Merhaba Gazetesi

Üç Aylar ve Regaib Gecesi…

Üç Aylar ve Regaib Gecesi…
Dr. Hüseyin Yıldırım( huseyinyildirim@gazetemerhaba.com )
19 Ocak 2023 - 8:00

Üç Aylar ve Regaib Gecesi…

 Bismillâhirrahmanirrahim

Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.” buyrulur. Tevbe, 36

             Mübarek  üç aylar  başlıyor. 23 ocak pazartesi  günü  mübarek recep ayına gireceğiz inşaallah.  26 ocak   Perşembe akşamı mübarek Regaip gecesidir.

Regaib, arapça bir kelimedir. Manası, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek, onu elde etmek için çaba sarf etmek, kendisine rağbet edilen, arzulanan ve taleb edilen şey demektir.
Mübârek üç ayların ilki olan Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bazı tarih kitaplarının rivayetine göre bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermiştir.

Peygamberimiz sav “Muhakkak zaman, Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Yıl on iki aydır. Bunlardan dördü (Zilkade, Zilhicce, Muharrem, Recep) haram aylardır. Ve üçü ard arda gelmektedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziye’l-ahirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı olan Recep ayıdır.”  Buyurmuşlardır.
Peygamberimiz sav’den Enes b. Malik şöyle rivayet etmektedir. “ Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamberimiz sav şöyle derdi: ‘Allahım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan-ı şerife ulaştır.’’
“Şu beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.”
“İbn-i Abbas rh rivayetin de  ‘Resulullah sav Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.”demektedir.
“Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.”
“Peygamberimiz sav’in eşleri  anlatıyor. ‘Resulullah sav  pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çok önem verirdi.’ buyuruyor. Çünkü, ‘Ameller Allah cc ye pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istiyorum.” Derdi.
Allah dostları üç aylarda günlük zikirlerini artırarak (bin ilave ederek) bu ayların feyzinden istifade etmişler ve tavsiye etmişlerdir.   Arifler recep  ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek  gibi  güzel şeyler yapılır. Şa’ban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yani mahsulün alındığı aydır demişler. Hatta bazı alimler Receb-i Şerifte her hasenenin  sevabının yüzden fazla olabileceğini müjdelemektedirler.
Bu kudsi gecede yapılması tavsiye edilenler:

                1- Kur’an-ı Kerim okumak,
                2- Peygamberimiz sav’ e salatu selamı çoğaltmak,
                3- Hz. Allah cc rızası için kaza veya nafile namaz kılmak,

                4-Günahlarımızın bağışlanması için Hz. Allah cc’ye istiğfar etmek, 
                5-Dünya ve ahirete ait  hak isteklerimiz için dua etmek,
                6-Yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirmek,
                7- Dost ve akrabalarımızla tebrikleşmek,
                8-Dargın ve küskünlükleri bırakarak  barışmaktır.
                 Rabbimiz,  ülkemiz, İslam alemi ve tüm insanlık için üç ayları ve Regaib gecemizi hayırlara vesîle  eylesin …..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.