Balıkesir Merhaba Gazetesi

Üç konuttan ikisi sigortasız

Üç konuttan ikisi sigortasız
25 Aralık 2014 - 0:14

Genel

“Adı üzerinde ‘zorunlu deprem sigortası’ ama kontrol yok”

Sigortacı Hilal Demirözer, deprem sigortalarının uygulama kapsamı hakkında bilgiler verirken yanlış bilinen doğrulara dikkat çekti. Demirözer, DASK verilerine göre üç konuttan sadece birinin sigortalı olduğunu söyledi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre, Türkiye’de 17 milyon 661 bin 690 konut bulunuyor. Mevcut konutların 6 milyon 740 bin 388’i için zorunlu deprem sigortası yaptırılırken, 10 milyon 921 bin 302’sinin sigortası yok. Rakamlara göre her 3 konuttan 2’si depreme karşı sigortasız. Balıkesirli sigorta uzmanı Hilal Demirözer Sigorta Aracılık Şirketi Sahibi Hilal Demirözer, deprem sigortaları uygulamaları ve bu alanda doğru bilinen yanlışlar hakkında Büyükşehir MERHABA okuyucularına özel bilgiler verdi. Demirözer, ülkemizde hala deprem sigortasının tam olarak yaygınlaşmadığı gibi; kontrol mekanizmasının da yetersiz olduğunu belirtti.  Demirözer, “Adı üzerinde ‘zorunlu deprem sigortası’ ama bir kontrol mekanizması yok” dedi.

TAPULAR BAZ ALINMALI

Zorunlu Deprem Sigortası yapılırken gerçek bilgilerin beyan edilmesinin önemine dikkat çeken Demirözer,

“DASK yapılırken tapular baz olarak alınmalı. Tüm kurum ve kuruluşlar bunu yapmalılar. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanın tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altında” dedi.

KAPSAM DIŞINDA KALIR

Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamı dışında kalan konularla ilgili olarak bilgiler de veren Hilal Demirözer,  “Enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, İş durması, Kira mahrumiyeti, Alternatif ikametgah ve işyeri masrafları, Mali sorumluluklar ve benzeri başkaca ileri sürülebilecek diğer bütün dolaylı zararlar, her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri, tüm bedeni zararlar ve vefat, manevi tazminat talepleri, deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak, tsunami veya yer kaymasının dışında kalan hasarlar, depremden bağımsız olarak, binanın kendi kusurlu yapısı nedeniyle zamanla oluşmuş zararları kapsamıyor” dedi.

HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.