Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uçan: “Böyle Kapanma İstemedik”

Uçan: “Böyle Kapanma İstemedik”
03 Mayıs 2021 - 16:20

Uçan: “Böyle Kapanma İstemedik”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihlerinde “tam kapanma” olacağı belirtildi ancak “sıkı” uygulamaya geçildi diyerek kapanma dedik ancak böyle kapanma değil” dedi.

Toplumsal hareketliliğin kapanma öncesi olağanüstü arttığına vurgu yapan Uçan, “Vatandaşlarımız büyük şehirlerden sayfiye yerlerine veya memleketlerine tatil yapar gibi akın ettiler. Oysa İstanbul vakaların en çok görüldüğü ildi ve hiçbir önlem alınmadan, test yapılmadan vatandaşlarımız Anadolu’ya dağıttılar. Bulaştırıcılığın artabileceği hiç düşünülmedi. Bir de bunun dönüşü olacak ki, beklenen yararın sağlanmasının ne kadar mümkün olduğunu o zaman daha net görebileceğiz. Kısmi olarak kapanan bu sistemle ancak kısmi sonuçlar alınabilir ”dedi.

Neyi Kapadık Neyi Açtık?

“Çalışan kesimin % 61 inin çalışmak zorunda olduğu ve çalıştığı bir ucube “tam kapanma”. Fabrikalar üretimde, toplu taşım araçları çalışıyor, inşaat sektörü çalışıyor, ama biz “tam kapanma” uyguluyoruz. Kapalı yerlerde çalışmak serbest, ama açık alanlarda parklar yasak. Aşı yetersiz ve 55 yaş üstüne Sinovak aşısının ilk randevusu verilemiyor, sadece 2. aşıları yapılabiliyor. Aşı ile güçlendirilmemiş bir kapanmanın çok da yararlı olamayacağı açıktır. Halen öğretmenler, diğer risk grupları ve 55 yaş altı kronik hastalığı olanlar aşılanamadı.

Önlenebilir ölümler halen çok yüksek, yoğun bakım doluluk oranları yüksek. Bilimin ışığında yapılması gereken epidemiyolojik çalışmalar olmadan, salgını hastaneler yerine sahada karşılamadan; baskıyı artırmak, yaşam biçimine müdahale etmek ile Pandeminin önlenebilme olasılığı yoktur. Sağlık çalışanları olarak en çok hastalanan ve ölen olduk, halen sağlık çalışanları yüksek riskli taşıyıcı olduğu halde eşlerine aşı yapılmamakta, Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Buna rağmen olanca özverimizle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Sağlık otoritesinin ve kamu yönetiminin de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini talep ediyoruz”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.