Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uçan ‘’Okullar Açılıyor Önlem Alınmalı’’

Uçan ‘’Okullar Açılıyor Önlem Alınmalı’’
05 Eylül 2022 - 17:13

Uçan ‘’Okullar Açılıyor Önlem Alınmalı’’

 

Balıkesir Tabip Odası Şube Başkanı Dr. Necdet Uçan 12 Eylül’de okulların açılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

 

VAKA SAYISI 10 BİNİ AŞTI

Balıkesir Tabip Odası Şube Başkanı Dr.Necdet Uçan COVID-19 tedbirlerinin 9 Nisan 2022 tarihindeki genelge ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kaldırılmasının ardından şunları söyledi ; ‘’26 Nisan’da Bilim Kurulu toplantısı sonrası okullar da dahil kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığı duyuruldu. Bakanlık kendisini gündemden çekip tweetler ile “kişisel sorumluluk” ve “COVID ile yaşamayı öğrenmek” telkinlerini sürdürürken; vaka sayılarında Omicron varyantlarına bağlı dikkat çekici bir artış görülmeye başlandı, 15 -21 Ağustos haftasında günlük vaka sayısı 10 bini aştı’

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN RAPORU

Dr. Uçan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) de haftalık durum raporuna göre değerlendirme yaptı; Uçan ‘’11-17 Temmuz haftasında vaka sayısı bir önceki haftaya göre 5,8 milyondan 6,3 milyona, ölüm sayısı ise 9.872’den 11 bine çıktı. Dünya genelinde yapılan sekanslamalara göre Omicron BA.5 oranı %53,6 idi. Pandeminin yeni zirvesi ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçte ülkemizde salgın yönetimi kendi haline bırakılmış ise de bilim insanları pandemi önlemlerine geri dönülmesi ve aşılama oranlarının artırılması konularında ısrarcıdır’ ’dedi.

‘’SORU VE ÖNERİLERİMİZ VAR’’

Dr. Uçan açıklamasında: ‘’ Türk Tabipleri Birliği Okul Sağlığı Çalışma Grubu geçtiğimiz süreçte yaşanan eğitim kesintilerinin yaşanmaması ve öğrencilerin maruz kaldığı eşitsizliklerin, yaşadıkları fiziksel, sosyal ve psikolojik kötü etkilenimlerin derinleşmemesi için okullar açılmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na önerilerimiz var’ ’dedi.

İŞTE ÖNERİLER…

İşte Dr. Necdet Uçan’ın önerileri;  5 yaş üzeri tüm çocuklara aşı tanımlanmalı, tüm gruplara hızlı bir aşılama kampanyası yapılmalıdır. COVID-19 aşısı ile ilgili bir ulusal kampanya başlatılmalıdır. Kamu spotu, sosyal medya kanalları üzerinden yapılacak duyurular vb. ile aşı ile ilgili bilgilendirme yapılmalıdır.  Gezici aşı birimleri ile mesleki eğitim merkezleri ve engelli eğitim merkezleri de dahil tüm okullarda aşı kampanyaları yapılmalıdır. Okul aşılamalarında önceden bildirim yapılarak çocuklar aşılanmalıdır.

‘’SINIF MEVCUDU 30 KİŞİYİ GEÇMESİN…’’

Önerilerin devamında Dr. Uçan şunları söyledi; ‘’ Okul aşılaması, bütün çocukların akranlarıyla birlikte aynı anda aşı olacak olması, aşı için ebeveynlerin randevu alma ya da sağlık merkezine götürme gibi ilave bir çaba göstermesini gerektirmemesi nedeni ile pek çok çocuğun hızlı bir şekilde aşılanmasını sağlayacaktır. Ülkemizin bağışıklama hizmetleri ile ilgili tecrübesi ve kapasitesi yeterlidir. Öğretmenlerin ve okul çalışanlarının aşı takvimleri okul idarelerince kontrol edilerek tüm çalışanların tam aşılı olması sağlanmalıdır. Tüm sınıfların mevcudu 30 kişiyi geçmeyecek şekilde ayarlanmalı, açılmayan penceresi olan sınıf kalmamalıdır. Omicron varyantı ile enfekte olanlarda bulaştırıcılık üç kat daha fazladır, bu nedenle kapalı alanların havalandırması çok daha fazla önem kazanmıştır.

‘’TEMİZLİK PERSONELİ OLMAYAN OKUL KALMALI’’

Dr. Uçan: ‘’Temizlik personeli olmayan okul kalmamalı, eğitim döneminde okullara düzenli temizlik malzemesi temin edilmelidir. Vaka sayılarındaki artış ve DSÖ’nün acil durum uyarısı göz önüne alınarak okullar açıldığında kapalı ortamlarda maske uygulamasına geri dönülmelidir. Okullarda HES kodu sorgulaması yapılmalı, riskli kişiler hiçbir şekilde okul alanına alınmamalıdır.  Okullarda fiziksel mesafe kuralları özenle uygulanmalı, kalabalık, çocukların iç içe olduğu etkinliklerden kaçınılmalıdır. Okul çağındaki semptomlu her öğrencinin PCR testi yaptırması sağlanmalıdır. Balıkesir Tabip Odası olarak, yüz yüze eğitimin çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimindeki önemini bir kez daha vurguluyor; 1,5 yıllık eğitim kesintisinin yaraları henüz sarılmamışken enfeksiyonun yeni zirvesini yaşadığımız ve okulların tatilde olduğu bu süreçte yetkilileri gereken düzenlemeleri yapmaya, önlemleri almaya, eğitimi sağlıklı bir şekilde, kesintisiz olarak, yüz yüze devam ettirmeyi sağlamaya davet ediyoruz’’dedi.

Haber: Muhammed Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.