Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uçan: “Dün De Bugün De Temiz Ve Sağlıklı Suya Erişim Hakkını Savunacağız’’

Uçan: “Dün De Bugün De Temiz Ve Sağlıklı Suya Erişim Hakkını Savunacağız’’
22 Mart 2022 - 13:47

Uçan: “Dün De Bugün De Temiz Ve Sağlıklı Suya Erişim Hakkını Savunacağız’’

 

Balıkesir Tabip Odası İl Başkanı Necdet Uçan 22 Mart Dünya Su Gününe ilişkin mesaj yayımladı.

 

Necdet Uçan’ın mesajında; Birleşmiş Milletler tarafından dünyada su kaynaklarındaki kısıtlılığa dikkati çekmek, su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılması konusundaki çalışmaları duyurmak ve desteklemek amacıyla belirlenen Dünya Su Günü; 22 Mart 1993’ten bu yana 29 yıldır, her yıl belirlenen farklı temalar ile bu amacına hizmet etmeye çalışıyor.  2022 yılı için belirlenen tema ise “Yeraltı Suyunu Görünür Kılmak” olarak açıklanmıştır’ ’ifadelerine yer verdi.

 

‘’SU, TÜM CANLILARI ETKİLİYOR’’

 

Uçan temiz ve güvenli suyun önemine değinerek; ‘’Su, bütün canlılar için yaşamsal bir öneme sahiptir. Ancak yaşam için bu kadar önemli olan su kaynakları gerek dünyada gerekse ülkemizde küresel iklim krizi, endüstriyel kirlilik, doğaya kontrolsüz bırakılan evsel ve tehlikeli atıklar, mikro ve nano plastikler, kimyasallar-tarım kimyasalları gibi çevresel nedenlerle gitgide kirletilmekte ve tükenmektedir. Bu kirlilikten, önemli bir su kaynağımız olan yeraltı su kaynakları da payını almaktadır’’dedi.

 

‘’Ülkemiz, yetersiz su kaynakları nedeniyle su sıkıntısı çeken ülkeler grubunun içindedir’’

 

‘’ENDÜSTRİYEL TESİSLERİN KURULMASINA GÖZ YUMULDU’’

 

Uçan: ‘’ Ülkemizin zaten yetersiz olan yerüstü ve yeraltı su kaynakları gerektiği gibi korunmamakta, madenciliğe, endüstrileşmeye ve çarpık kentleşmeye feda edilmektedir. Çok sayıda bölgemizde içme suyu havzalarının üzerinde; siyanür liçi yöntemiyle altın madenleri başta olmak üzere maden ruhsatları verilmiş, endüstriyel tesislerin kurulmasına göz yumulmuş; hatta büyük kentlerimizin gereksinimini karşılayan içme suyu havzaları imara bile açılmıştır. Yeraltı su kaynaklarımız da bu talandan payını almaktadır’ ’dedi.

 

‘’TEMİZ VE GÜVENLİ SUYA ERİŞİM HAKKI RANTA KURBAN EDİLEMEZ’’

 

Suyumuzu koruyan ormanlarımız sürekli gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ile yağmalanmakta; doğal SİT alanlarımız, havzalarımız koruma amacı ile yapıldığı söylenen planlama ve düzenlemeler ile ranta açılmaktadır. Sürekli olarak yapılan yönetmelik değişiklikleri ile gözden çıkarılan yüzey sularımız, yeraltı sularımız, denizlerimiz, kıyı alanlarımız, havzalarımız, ormanlarımız, sulak alanlarımız, korunan alanlarımız, biyolojik çeşitliliğimiz, doğal ve kültürel varlıklarımız, yaşam alanlarımız rant uğruna yok edilmeye de devam ediyor.

Ülkemizin en önemli su havzaları olan Ergene, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes havzalarında su kalitesi değerlerine yönelik izlemelerde sularımızın 4. kalite olarak tanımlanan en kötü kalitede olduğu görülüyor. Yeraltı su kaynaklarımızın bilinçsizce tüketilmesi sonucu başta Konya olmak üzere birçok bölgemizde obruklar oluşuyor.Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.