Balıkesir Merhaba Gazetesi

UĞUR ‘dan AĞIR İFADELER: Aptal ve hain olmak lazım

UĞUR ‘dan AĞIR İFADELER: Aptal ve hain olmak lazım
16 Ocak 2015 - 0:20

Genel

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Fırıntaş’ın önceki yönetimini eleştirirken ‘Böyle bir şirket yönetimi için ya hain ya aptal olmak lazım’ ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkan Edip Uğur, 5 yılda 5 trilyonu buharlaştırmak beceri ister’ dedi. Çıkartılan işçilerin tazminatının ödenmemesini  ‘Alın terine saygıda gösterilmemiş’ ifadeleri ile anlattı.

SERMAYE ARTIRIMI TAZMİNATLARI ÖDEMEK İÇİN

Büyükşehir Belediye Meclisinin Ocak ayı toplantısında Fırıntaş’ın sermayesine yüzde 150 artış isteyen Başkan Uğur, ‘ Fırıntaş’ın Geçmiş yıl zararı 1milyon 96 bin 92 lira. Dönem zararı 413bin lira ve eksi sermaye 3milyon lira. Bilançolarda bunların kıdem tazminatları ve ihbar önelleri hiçbiri gösterilmemiş. Biz işçimizin hakkını alın terini ödeyeceğiz. Ödememek gibi bir durum söz konusu olamaz. Nasıl zorunlu tasarrufları konut edindirme yardımlarını ödemişsek işçimizin alacağı olan 2 trilyon 106 milyar 439bin lirayı da ödeyeceğiz. Fırın taşın sermaye artırımının sebebi de budur.’ dedi.

 5 MİLYON LİRA SERMAYE BUHARLAŞMIŞ.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur konuşmasında 2009 İle 2014 Arasında 5 milyon Lira Sermaye Buharlaşmış. Son duruma bakıyoruz. İşçi çıkarıldı ne kadar kişi istihdam edildi gibi sorular soruluyor. 31.12.2013 tarihinde park bahçelerden 240 işçi işten çıkarılmış. Zabıtadan 31.02.2014 tarihinde 30 Mart seçimlerinden öncede 61 kişi çıkarılmış. Daha sonra Fen İşlerinden 100 kişinin sözleşmesi bitmiş ve çıkan sayısı 430.’ dedi.

ALIN TERİ HAKTIR ÖDENECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, Ocak Ayı toplantısı birinci birleşim 2’nci oturumunda yaptığı konuşmada ayrıca İşten çıkarılan işçilerin tazminat ve ihbar önellerin ödeneceğini belirtti. Fırıntaşın yüzde 150 sermaye artırımının sebebi budur diyen Başkan Uğur’ 5 yılda 5 trilyonu buharlaştırmak beceri ister. Nasıl yapılmış bu iş. 95 bin sermayeli bir şirketi alıyorsunuz, artı 600 bin lira varlığı var. Beş yılda eksi 5 trilyonla teslim ediyorsunuz. Böyle bir şirket yönetimi için Ya hain olmak ya aptal olmak lazım’ dedi.

SERMAYE ARTTIRIMI

Fırıntaş Anonim şirketinin sermayesinin arttırılması ile ilgili plan bütçe komisyonu raporunda’ Komisyonca yapılan çalışmalar neticesinde büyükşehir vizyonuna uygun yeni yatırım ve projelerin finansmanını karşılamak üzere ve 2009 ile 2013 yılı hizmet alım ihalelerinde çalıştırılıp işten çıkartılan personellerin tazminat ödemeleri için Fırıntaş Termal Turizm Ulaştırma İnşaat ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş’nin yapılacak ilk genel kurulunda sermaye artırımının kabul edilmesi halinde yüzde 150’ye kadar artırım yapılmasına şirketin diğer hissedarları sermaye artırımına katılmadığı takdirde ise hisselerin satın alınmasına komisyonca oy birliği ile karar verildi.’ denildi.

SUS PUS MECLİS

Söz almak isteyen var mı? Diye soran Başkan Uğur, sessizlik üzerine ‘Fırıntaş AŞ ile ilgili komisyon raporu okundu bende meclisimize bilgi arz etmek istiyorum ‘dedi. Başkan Uğur’ Fırıntaş 2009 12’nci ayına kadar 95bin lira sermayeli bir Anonim Şirket. Daha önce 2 defa sermaye artırımı yapılmış.2.12.2009’da 500bin sermaye artırımı ve 4.4.2013 tarihinde 448bin lira sermaye artırımı yapılmış.31.03.2014 tarihindeki öz kaynağı 600bin lira. Yani 1trilyon 552bin lira bir sermaye devir alındığında 600binlira 31.03.2014’ten geliyor. Mali hesap uzmanına göre bilanço diyor ki; geçmiş yıl zararı 1milyon 96bin 92 lira dönem zararı 413bin lira ve eksi sermaye 3milyon lira. Bilançolarda bunların kıdem tazminatları ve ihbar önelleri hiçbiri gösterilmemiş.

İŞÇİLER KAPIYA DAYANDI

Başkan Uğur konuşmasında’ Ocak ayında işçiler Fırıntaş’ın kapısına dayandı. İşçiler haklı. Bizim kıdem tazminatlarımız ne olacak? Diyor. Nereden alacağız. Peki, tutan kıdem tazminatı ne kadar? Kıdem tazminatı 2milyon 106 milyar 439 lira tutuyor. Alın terine saygı, emeğe saygı yok kıdem tazminatlarını ödemiyorsunuz birde diyorsunuz ki. Biz Vatanseveriz, Milliyetçiyiz. Büyükşehir olarak Alın terine ve emeğe saygılıyız. Ve diyoruz ki hem yapacağımız yatırımlar, projeler var. Hem de bu işçilerimizin kıdem tazminatlarını ve önellerini ödememiz lazım.’ diyerek artırımın bu nedenle yapıldığını açıkladı.

LAFLA OLMUYOR

Lafla sloganla milliyetçilik olmuyor. Bana şunu hatırlatıyor. Bu şirketi 5 yılda 5 trilyonu buharlaştırmak beceri ister. Nasıl yapılmış bu iş. 95 bin sermayeli bir şirketi alıyorsunuz artı 600bin lira sermayesi, varlığı var. Beş yılda eksi 5 trilyonla teslim ediyorsunuz. Böyle bir şirket yönetimi için ‘Ya hain olmak ya aptal olmak lazım’ dedi. Bu bana 2001 krizini, İMF den 35 milyar dolar borç alan beceriksiz hükümeti hatırlattı. Biz işçimizin hakkını alın terini ödeyeceğiz. Ödememezlik yapamayız. Nasıl zorunlu tasarrufları konut edindirme yardımlarını ödemişsek işçimizin alacağı olan 2trilyon 106 milyar 439 lirayı da ödeyeceğiz. Fırın taşın sermaye artırımının sebebi de budur.

HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.