Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uğur hayvan barınağını gezdi

Uğur hayvan barınağını gezdi
15 Mayıs 2015 - 0:01

Genel

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Altıeylül ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde incelemelerde bulundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’ni ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Uğur, Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nin örnek bir barınak olduğunu belirterek, “Yılda binin üzerinde sokak hayvanı burada rehabilitasyonu yapıldıktan sonra küpesi takılıp yine sokağa salınıyor. Yeni Hayvan Barınağımızın bitmesiyle birlikte yılda 5 bin sokak hayvanının rehabilitasyonu, kısırlaştırılması, küpelenmesi gibi işlemler yapılabilecek. İstiyoruz ki Balıkesir’imizde sokak hayvanları insanlarımıza zarar vermesin” diye konuştu.

YENİ HAYVAN BARINAĞINDA TÜM BİRİMLER OLACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan yeni hayvan barınağı hakkında bilgi veren Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ayşin Şirvancı, “İvrindi sınırlarında Balıkesir’in tamamına hizmet verebilecek kapasite ve donanıma sahip olacak Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi inşasına başlandı. Önümüzdeki günlerde temel atma töreni gerçekleştireceğiz. Toplam tahsis alanı 46 hektar, ancak başlangıçta 20 hektarlık alan üzerine kurulup aşama aşama yapılacak olan tesiste; karantina, uyuz bakım, ameliyathane, idari bina, sosyal tesis, oyun grubu, hasta ve yavrulu anne bakım üniteleri gibi hatta vatandaşların tatil bölgesine geçişlerde hayvanları geçici olarak bakıma bırakabilececekleri hayvan oteli gibi modern bir tesisin sahip olması gereken tüm birimlerin oluşturulmasını planlıyoruz.” dedi.

DOĞAL ORTAMLARINA GERİ BIRAKILIYORLAR

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Denetim Şube Müdürlüğüne bağlı olarakfaaliyet gösteren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde sahipsiz sokak hayvanlarına 4 Veteriner Hekim, 1 Veteriner Teknikeri olmak üzere toplamda 18 personel ile birlikte hergün 7/24 saat hizmet verildiği açıklandı. Mevcut hayvan barınağında köpek ve kedilerden toplam 300’ün üzerinde sokak hayvanının rehabilitasyon işleminde tutulduğu, gerekli bakım, kısırlaştırma, küpelendirme işlemleri yapılan sokak hayvanlarının gönüllü bakıcılar tarafından sahiplendirildiği bildirildi. Bu arada, yasak ırk olarak barınağa getirilen 47 adet Pitbull cinsi köpeklerin de hayvan barınağında daimi olarak bakıldığı belirtildi.

Sağlıklı ve doğal ortamında hayatını devam ettirebilecek durumda olduğuna Veteriner hekimler tarafından kanaat getirilen hayvanların parazit tedavisi, aşılama ve kısırlaştırma ameliyatı işlemleri bakımevinde gerçekleştirilerek kulaklarına küpe takılmakta ve en kısa sürede doğal ortamına geri bırakıldığı ve bununla beraber çip kullanılarak uygulamalar gerçekleştirildiği vurgulandı. Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi nakil aracının, Belediyemiz 444 40 10 nolu çağrı merkezi, ALO 153 ihbar hattı ve direk olarak Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na iletilen şikayetlere istinaden önemli bir hassasiyetle hızlı bir şekilde belirtilen noktaya ulaşım sağladığı belirtilirken, barınağın Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 14.00 -16.00, Cumartesi ve Pazar günü 10.00-12.00 saatleri arasında ziyarete açık olduğu kaydedildi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.