Balıkesir Merhaba Gazetesi

UĞUR’A DURMAK YOK

UĞUR’A DURMAK YOK
27 Aralık 2014 - 0:15

Genel

 Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra dur durak bilmeyen Başkan Uğur Balıkesir’i yaşanabilir bir il yapama kararlılığı içinde olduğunu söyledi.

Tüm ilçelerde yayın yapan gazete temsilcilerinin’de katıldığı toplantıda göreve geldiği günden bu güne kadar yaptıkları ile yapacaklarını anlatan Büyük şehir belediye başkanı Edip Uğur’un toplantısında gazetecilerin yanı sıra Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile daire müdürleri de hazır bulundu.

Uğur Turizm’den çevreye kanalizasyondan yeşil alana, trafik düzenlemelerinden atık suya kadar her şeyi ele aldı. Başkan Uğur “Tarımda ve turizmde bir numara olacağız. Türkiye’nin nasıl 2023 hedefi varsa Balıkesir’in de öyle ve bir hedefi var. Balıkesir Türkiye genelinde 16. Sırada Balıkesir’i plakası gibi 10 numara yapmak istiyoruz “dedi.

PROJELER HAZIR

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Uğur “Oksijen deposu kaz dağlarında turizmi 12 aya çıkarmak istiyoruz. Denize 300 kilometre kıyısı olan bir ilde Turizmin neden marka olmadığı sorulmalı” diyen Uğur “Geçtiğimiz günlerde Ayvalık Sarımsaklıda otelcilerle 100 otelcinin katıldığı bir toplantı yaptım ve turizmin durumunu sordum. Ne yazık içler acısı. ‘Ne kontrol var ne de denetleniyor’ dediler. Herkes istediği gibi davranıyor. Gelin buraları denetleyin dediler bizde burası için projeler hazırlıyoruz Edremit’te havaalanı var ama yatacak yatak yok. Bizim isteğimiz Altınoluk Ayvalık arası arabalı vapur çalıştırmak ve insanlar deniz havası alarak seyahat etsinler turizmin en önemli noktası denizlerimizin kirlenmemesi bunun için hemen harekete geçtik ve Bandırma limanında hizmet verecek bir gemi satın aldık bu gemi limana yanaşan tüm gemilerin çöplerini alacak atık suyunu ve diğer çöpleri eyer çöpümüz yok derlerse o zaman denize boşaltmıştır cezayı hemen yazacağız” şeklinde konuştu.

TAVİZ YOK

Uğur bu konuda kimseye taviz yok dedi. Belediyenin en önemli birimlerinin başında Fen işleri olduğunu söyleyerek “Yol yapımlarında bu birimimiz başarılı işler yapıyor ve her ilçede şeflikler kurduk. Cami ve Cem evlerinde çalışmalar yaptık. Tüm bunların yanı sıra hayli önem verdiğimiz çalışmalardan biri ise Kurtdere. Buradaki güreşlere hayli önem veriyoruz ve bizimle birlikte Karesi Belediyemiz burada güzel çalışmalar gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı. Uğur belediye olarak sokak hayvanlarını da unutmadıklarını ve 470 bin metre kare bir alanda sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi yapacaklarını ve bunun ihalesi kısa süre sonra gerçekleşeceğini kaydetti. Hayvan barınağı konusunda ayrıntılı bilgi veren Başkan Uğur, “Burada sahipsiz sokak hayvanlarının yanı sıra tatile gelen yazlıkçılar tatil dönüşe hayvanlarını buraya bırakıp sonra alabilecekler burası adeta bir hayvan oteli olacak” diye konuştu.

YOLLAR RAHATLIYOR

Başkan Uğur Balıkesir’in en önemli sorunlarından biri olan trafik sorununu çözmekte kararlı olduklarının bilinmesini isteyerek, öncelikli olarak Emniyet kavşağı ve Gençlik Merkezi önünde bulunan kavşaklarını yeniden düzenleyeceklerini belirterek “Dal-çık Sistemi ile trafik kesin rahatlayacak diyebilirim” dedi.

YAŞANABİLİR ŞEHİR OLACAK

Ovaköy’de bulunan atıksu arıtma tesisinden günde 20 ton çamur çıktığını söyleyen Uğur, “Bu enerji demek. Bu çamura çevredeki hayvansal atıkları katarak elektrik üretip seralara vereceğiz. Buda üretime katkıdır” dedi. Uğur, Burhaniye’de bulunan 120 dönüm Belediye arazisinde örnek çiftçilik yapılacağını da Mart ayında ise Çay deresi projesine başlayacağını müjdeledi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Uğur kentin spor faaliyetlerinde de bir numara olma yolunda mücadele vereceğini söyledi. Tüm ilçelerde 2 bin takım ve 20 bin sporcusu olan bir il olacaklarını kaydeden Uğur, özürlü vatandaşların da unutulmadığını söyleyerek, bugüne kadar 70 akülü sandalye verildiğini söyledi.

ARSENİKLİ SUYU ÇARPITTILAR

Arsenikli su konusuna da değinen Edip Uğur bu konuyu paralel basının çok kötü büyüttüğünü belirterek tüm mahalleleri İkizcetepeler Barajı’ndan gelen suya bağladıklarını ve birçok ilçeye arıtma kurduklarını ifade etti. Uğur, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak Havran barajı, Dursunbey Sülüler barajı Sındırgı Yaylabayır barajını bundan böyle biz çalıştıracağız. Balıkesir Belediyesi’nin üç tane barajı var. Biz Karesi, Altıeylül ve Büyükşehir kardeşiz ele le güzel şeyler yapacağız bizim ustamız Recep Tayyip Erdoğan” diyerek sözlerini tamamladı. HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.