Balıkesir Merhaba Gazetesi

UĞUR’DAN DESTEK SÖZÜ ALDILAR

UĞUR’DAN DESTEK SÖZÜ ALDILAR
17 Kasım 2014 - 0:06

Genel

Balıkesir Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneği tarafından Muharrem ayı nedeniyle ‘Aşure Günü’ etkinliği düzenlendi.

Karesi AVM’de düzenlenen etkinliğe Vali Mustafa Yaman,Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Vali Mustafa Yaman “Değerli canlar” şeklinde hitap ettiği Alevi vatandaşlara her zaman yanınızdayız mesajı verdi. Vali Yaman, “Hep beraber olacağız. Bize düşen ne varsa hazırız, fiziki olan ihtiyaçlarınızda da her zaman yanınızdayız” dedi.

 Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneği başkanı Akay Şahin törende yaptığı açılış konuşmasında Kerbela olayı ve Hz. Hüseyin’in katledilişini anlattı. Şahin, “Muharrem ayı matem ayıdır, bu ay Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanma, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirme, toplumsal birlikteliği güçlendirme, mazlumlardan yana olup gönülleri İslam nuruyla yıkama ayıdır. Kendi çıkarları için mazlum insanların canına ve malına kastedenleri lanetliyoruz.

Yeni terör olaylarının yaşanmasını istemiyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun güçlülerin güçsüzleri ezdiği, zalimin zulüm yaptığı her yer Kerbela’dır. Zulme, haksızlığa, hukuksuzluğa, boyun eğmeyen, hak mücadelesi veren herkes birer Hz. Hüseyin’dir” dedi. Şahin konuşmasında ‘cem evi istiyoruz’; diyerek Büyükşehir Belediye Başkanından talepte bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Alevi vatandaşlara Balıkesir merkezde kendi ibadetleri için ihtiyaç duydukları cem evi yapımı için destek sözü verdi. Konuşmaların ardından deyiş ve nefeslere yer verildi. HABER: HAYATİ KARAKURT

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.