Balıkesir Merhaba Gazetesi

UMKE  HOTAŞLARDA

UMKE  HOTAŞLARDA
21 Ekim 2014 - 10:05

Genel

 Afet durumları ile başa çıkabilme konusunda önderlik yapan UMKE ekibi önceki gün tatbikat düzenleyerek yeni UMKE’cileri arasına kattı. Hotaşlar Mahallesinde düzenlenen tatbikatı büyük bir heyecanla izleyen çocuklarsa pür dikkat UMKE ekibini izledi. Balıkesir UMKE Sorumlusu Mehdi Önalan ‘olası afetlere karşı tecrübe kazandırdığımız UMKEcileri ekibe kazandırdık.Burada toplam 48 UMKE ci bulunuyor.Balıkesir’den 18 kişi ekibe katıldı’ dedi.

UMKE ekibi 5 günlük bir teorik ve pratik eğitimin sonrasında sertifika ile aralarına yeni UMKE cileri kazandırdı. Balıkesir’den 18 katılımcının olduğu UMKE ekibine toplamda 48 kişi katılmış oldu.

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü Afet Birim sorumlusu Oktay Şimşek,Yalova,Çanakkale,Bursa’dan ekiplerde buradalar.Kampımızı kurduk.5 günlük bir teorik eğitimin ardından pratiğe geçerek bir kamp kuruldu.Enkaz alanımızda tatbikat yapıyoruz.Eğitim sonrasında sertifikalar dağıtılacak ve aramıza yeni UMKE ekiplerini katmış olacağız.’ifadelerini kullandı.Konuyla ilgili olarak MERHABA’ya konuşan eğitmenler, ‘ Güney Marmara UMKE olarak düzenli aralıklarla yılda iki kez temel eğitim düzenliyoruz. Bu yıl Balıkesir’de gerçekleştirdik. Toplam 48 katılımcı 20 eğitmenle düzenledik eğitimimizi ve yaptığımız eğitimle yeni UMKE cilerin aramıza katılmasını sağlamış oluyoruz.Yerimizi bulduk enkaz alanımız hazır.Tatbikatımız sonrası aramıza yeni umkecilerimizi katmış olacağız.Belirli kriterlere sahip olanları alıyoruz.Balıkesir’den 18 katılımcı aramıza katılmış olacak.Yalova,Bursa ve Çanakkale’den katılımcılarımızda olmak üzere 48 UMKE ci aramıza katılmış olacak.’dediler.

Balıkesir’de temel eğitimlerde amaç hareket kabiliyeti kazandırmak ve yeni UMKE cileri aramıza katmak. Eğitimleri tamamlayan arkadaşlarımız yeterlilik belgelerini aldıktan sonra aramıza katılma imkanına sahip olacak.UMKE ekipleri olarak olağan dışı afetlerde UMKE ekibini hazır hale getirmek ve eğitimlerini sağlıklı bir şekilde vermek için çalışıyoruz. Aktif ve hazır halde bir UMKE Hazırlığı için buradayız.Bursa UMKE sorumlusu ise’Bursa’dan katılıyoruz.Türkiye’de birçok afet gördük geçirdik. Olağandışı afet durumunda tecrübeli personel ayağı ile hızlı bir uygulama yapabilmek için çalışıyoruz.Tecrübeli personellerle afet alanına hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz.5 günlük bir çalışma buradaki çalışmamız.Olumsuz durumları etkisiz hale getirmek için çalışıyoruz.’dedi.

ÖZEL HABER: FATMA KARA

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.