Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÜMMETİN RENKLERİ BALIKESİRDE BULUŞTU  

ÜMMETİN RENKLERİ BALIKESİRDE BULUŞTU  
27 Nisan 2015 - 0:02

Genel

İDDEF ve Balıkesir Uluçınar Derneği tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Ümmetin Renkleri Programı Balıkesirlilere güzel bir gece yaşattı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu ve Balıkesir Uluçınar Derneği ortaklığında bu yıl ikincisi yapılan Ümmetin Renkleri programı yüzlerce Balıkesirlinin katılımıyla Gala Spor Kompleksinde gerçekleştirildi.

Programa Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Birol Şahin, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl müftü yardımcısı Ramazan Topcan ve dernek temsilcileri ile dış ülkelerden misafirler katılım gösterdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığının destek verdiği programda Burkina Faso, Etiyopya, Gana, Mali, Gine, Senegal, Pakistan, Hindistan,  Somali, Kırgızistan, Sırbistan Suriye ve daha pek çok ülkeden gelen medrese talebeleri, kuran tilavetleri, marşlar, şiirler ve dualarla Balıkesirlilere güzel bir gece yaşattılar.

Salâvatlar getirilerek başlayan programda Afrika ülkelerinden gelen talebelerin kuran tilavetiyle, Hindistanlı öğrencilerin, Türkiyeli kardeşleri için yazıp okudukları kasideler salondan büyük beğeni topladı. Şu an İç savaşın yaşandığı Suriye de faaliyetlerine devam eden İDDEF’ in açtıkları medreselerden gelen talebelerin okudukları marşlarda salondaki dinleyicilerden büyük beğeni aldı.

Yücel Yılmaz tercüman oldu

Programda konuşan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yapılan faaliyetler için güzel temennilerde bulunduktan sonra, misafiri olan Amsterdam Belediye Başkan Yardımcısı Adil Belhajey’ i sahneye çağırarak program hakkında kendisinden görüş alıp salondaki konuklara tercüme etti.

Dünyanın Birçok yerinde İslamı anlatıyorlar

Başta Afrika olmak üzere birçok ülkede su kuyusu çalışmaları, erzak dağıtımı, kurban kesimleri yapan dernek bu faaliyetlerin yanında medreseler açarak İslamı tebliğ ediyor ve misyonerlerin Hıristiyanlık dinini yaymakla birlikte  yaptıkları sömürülerinde önüne geçmeye çalışıyorlar. SAMET AYDIN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.