Balıkesir Merhaba Gazetesi

“UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık”

“UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık”
27 Haziran 2022 - 15:40

“UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık”

 

“UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık” panel serisinde; “Ayvalık Koruma ve Planlama Sürecinde Bilgi Yönetimi” isimli ikinci paneli Mimar Ayşegül Özer’in bilgilendirmeleriyle Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

 

PANELDE KONUŞULANLAR

Panelde, Ayvalık için gerçekleştirilen koruma çalışmaları, envanter oluşturulması, GIS sistemleri ile kaydedilmesi süreçleri üzerinden koruma ve planlamada bilgi yönetimi konuşuldu Özer, Ayvalık’ta 5330 yapı üzerinden gerçekleştirdiği GIS tabanlı envanter oluşturulması sürecini, Ayvalık kentinin Girit / Resmo üzerinden kıyaslamalı analizlerini, korumacılık kavramının yalnızca yapıların mimari restorasyon anlamında ele alınmaması gereken, Ayvalık üzerine gerçekleştirilebilecek çalışmalar kapsamında bilgi paylaştı.

BAŞKAN ERGİN PANEL SERİLERİNİN DEVAM EDECEĞİNİ UMUYOR

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin kalıcı listeye girme konusunda emin adımlarla yüründüğünü ve bunu başarmak istediklerini belirtti. Başkan Ergin; “Mimar Ayşegül Özer’in akademik alanda gerçekleştirdiği çalışmalarını sunarak bizlerle paylaşmasından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz. Panel serilerinin devam edip UNESCO’nun kalıcı listesinde yer alacağımız günleri çok yakında görmeyi umut ediyoruz” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.