Balıkesir Merhaba Gazetesi

Üniversitelerimiz daha çok pay almalı

Üniversitelerimiz daha çok pay almalı
25 Kasım 2014 - 0:03

Genel

BÜYÜK BİR PAZAR

Rona Yırcalı; “Yapılan hesaplamalara göre 2020 yılında yükseköğretimde uluslararası öğrenci sayısı 7 milyona, oluşacak ekonomi de, yıllık 280 milyar dolara çıkacak. Üniversitelerimiz de bu pazardan hak ettiği payı almalı.”

 DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Yırcalı:

Üniversitelerimiz daha çok pay almalı

Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı’nda bir konuşma yapan Rona Yırcalı, Ülkemiz üniversitelerinin, dünyada yıllık 150 milyar doları bulan yüksek öğretim pazarından daha çok pay alması gerektiğini söyledi.

DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof.Dr.Beril Dedeoğlu’nun da katıldığı Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı İstanbul’da gerçekleştirildi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, çalıştayda yaptığı konuşmasında kendi ülkesi dışında yükseköğretim gören öğrencilerin dünya çapında oluşturduğu yılık 150 milyar dolarlık pazara dikkat çekti. Yırcalı, yapılan hesaplamalara göre 2020 yılında yükseköğretimde uluslararası öğrenci sayısının 7 milyona, oluşacak ekonominin de yıllık 280 milyar dolara çıkacağını belirterek, “Üniversitelerimiz de bu pazardan hak ettiği payı almalı” dedi.

TÜRKİYE TERCİH EDİLMELİ

Türkiye’de bulunan üniversitelerin giderek önem kazanmasıyla DEİK bünyesinde kurulan Eğitim Ekonomisi İş Konseyi (EEİK), dünya genelinde bulunan öğrencilerin Türkiye’yi daha çok tercih etmesi için tanıtım çalışmalarını hızlandırdı. Yaklaşık 55 bin yabancı öğrencinin eğitim gördüğü Türkiye, 2023 yılında bu sayıyı 180 bine çıkarmayı hedefliyor.

Bu çalışmalarla 1 öğrencinin yılda 40 bin dolar harcadığı Türkiye’ye, 2023 yılında 7 milyar 200 milyon dolar ekonomik gelir sağlanması amaçlanıyor.

EEİK tarafından  düzenlenen ve 100 üniversitenin katıldığı  “3. Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı”nda Türkiye’deki üniversitelerin tercih sıralarında daha yukarıda yer alabilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı.

CUMHURİYET’İN 100.YILINDA

Yırcalı, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmasında, Cumhuriyetin 100. yılı için toplumun tüm kesimleri ve neredeyse tüm siyasi anlayışlar tarafından kabul edilen milli hedefler olduğunu anımsattı. DEİK olarak 500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılması için klasik ihracat kalemleri olan sanayi ürünlerine hizmet ihracatının da eklenmesi gerektiğini düşündüklerini vurguladı.  Yırcalı, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“UNESCO verilerine göre dünya genelinde yaklaşık 4,5 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında, başka bir ülkede üniversite eğitimi almaktadır. 4,5 milyon öğrenci de yaklaşık 150 milyar dolarlık bir ekonomi yaratmaktadır. Yapılan hesaplamalara göre 2020 yılında yükseköğretimde uluslararası öğrenci sayısı 7 milyona, oluşacak ekonomi de yıllık 280 milyar dolara çıkacak. Üniversitelerimiz de bu pazardan hak ettiği payı almalı.” dedi.

HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.