EtkinlikGündemİlçe Haberleri

Üniversiteliler Burhaniye’de Çikolata Yapımını Öğrendi

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye'de düzenlenen "Çikolata Atölyesi" programında, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri çikolata yapımının inceliklerini öğrenerek uygulama fırsatı buldu.

Üniversiteliler Burhaniye’de Çikolata Yapımını Öğrendi

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, düzenlenen “Çikolata Atölyesi” programında uzman eğitmen rehberliğinde çikolata yapımını öğrendi. Şef Seda Nur Keskin’in rehberliğinde gerçekleştirilen atölye etkinliğinde, öğrenciler çikolata sanatının inceliklerini öğrenme ve uygulama fırsatı buldu.

Atölyeye, Fakülte Dekanı Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Solunoğlu, Gastronomi ve Mutfak Bölümü öğretim elemanları Prof. Dr. Emel Memiş Kocaman, Öğr. Gör. Kaya Nihat Pekbay ve Arş. Gör. Setenay Melek Yurttabir katıldı. Etkinlikte öğrenciler, çikolatanın üretim sürecini baştan sona detaylı bir şekilde öğrendi. Teorik bilgilerin yanı sıra pratik uygulamalarla desteklenen eğitimde, öğrenciler çikolata yapımı ile ilgili önemli adımları başarıyla gerçekleştirdi.

Üniversiteliler Burhaniye'De Çikolata Yapımını Öğrendi
Atölye Çalışması

Eğitim sürecinde katılımcılar, çikolatanın doğru şekilde eritilmesi ve temperlenmesi gibi temel adımları öğrendiler. Kakao yağı, yağ bazlı gıda boyası, kurutulmuş meyveler, kuru yemişler, çeşitli kuvertür çikolata çeşitleri ve kalıpları kullanarak kendilerine özgü çikolata ürünleri ürettiler.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban, “Gerçekleştirilen Çikolata Atölyesi etkinliği, öğrencilerimizin çikolata yapımını derinlemesine öğrenmelerine imkan sağlayarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında edindikleri bilgi ve deneyimleri geliştirme yolunda önemli bir adım olmuştur. Bu tür uygulamalı etkinliklerin, öğrencilerimizin mesleki gelişimlerine katkı sağlaması açısından büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Katkılarından dolayı Eğitmen Şef Seda Nur Keskin’e teşekkür eder ve etkinliğe katılan tüm öğrencilerin başarılarının devamını dilerim,” ifadelerini kullandı.

Eğitim sonunda, Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban, Eğitmen Şef Seda Nur Keskin’e plaket sunarak teşekkür etti.

Üniversiteliler Burhaniye'De Çikolata Yapımını Öğrendi
Plaket Takdimi

 

İHA

Ayvalık’ta Özel Çocuklar Balık Tutmayı Öğrendi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu