EkonomiTürkiye Gündemi

Ünlü Cips Markaları Soruşturma Altında!

Rekabet Kurulu, Türkiye'nin önde gelen cips ve şekerleme üreticilerinden Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında rekabet soruşturması başlattı.

Ünlü Cips Markaları Soruşturma Altında!

Rekabet Kurulu, Türkiye’nin önde gelen cips ve şekerleme üreticilerinden Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında rekabet soruşturması başlattı. Frito Lay, Türkiye pazarında Lays, Ruffles, Doritos, Cheetos ve Çerezza markalarıyla cips, ayrıca Rocco markasıyla da şekerleme segmentinde faaliyet gösteriyor.

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, soruşturma kararı, Frito Lay’ın perakende satış noktalarında rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediği iddialarına yönelik yürütülen ön araştırmanın sonucunda alındı.

Ön araştırmada elde edilen bilgiler ve belgeler ile yapılan incelemeler çerçevesinde Kurul, bulguların ciddi ve yeterli olduğuna kanaat getirerek Frito Lay hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Şirketin Türkiye’deki nihai satış noktalarında paketlenmiş cips pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle münhasırlık sağlamaya çalıştığına yönelik kuşku doğuran çok sayıda delil bulunduğu belirtildi.

Rekabet Kurulu’nun aldığı soruşturma kararı, Frito Lay’ın faaliyetlerinin kanunu ihlal ettiği ve yaptırımla karşı karşıya kalabileceği anlamına gelmiyor. Ancak soruşturma süreci, şirketin rekabet kurallarına uygun hareket edip etmediğinin detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayacak.

Frito Lay, Türkiye’deki cips ve şekerleme pazarında önemli bir paya sahip olmasının yanı sıra uluslararası alanda da tanınmış bir marka konumunda. Rekabet soruşturmasıyla ilgili olarak şirketten henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 

 

AA

Resmi Gazete’de Yayımlanan Kararlar Neler?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu