Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ünlü Estetikçi Akbaş: “15-16 Yaşlarında Burun Estetiği Doğru Değil”

Ünlü Estetikçi Akbaş: “15-16 Yaşlarında Burun Estetiği Doğru Değil”
09 Aralık 2022 - 11:24

Ünlü Estetikçi Akbaş: “15-16 Yaşlarında Burun Estetiği Doğru Değil”

 

Ünlü estetikçi Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Türkiye’de en çok yapılan estetik ameliyatı burun ameliyatıdır. 15-16 yaşındaki gençler daha iyi gözükmek için burun estetiği yaptırmak istiyorlar ancak bu doğru değil” dedi.

 

Estetik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

FBM Tıp Merkezi sahibi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, burun estetiği hakkında bilgi verdi. Akbaş, “Burun insan yüzünün karakteristik kimliğini en çok en çok belirleyen anatomik yapılardan bir tanesi. Dolayısı ile burunun büyük olması, normalden küçük olması, eğri olması yüzün ahengini bozmaktadır. Kadın ve erkeklerde burunda nefes alma fonksiyonu açısından ve yüz güzelliği estetiği bakımından herhangi bir sıkıntı ameliyat gerektirebilir’ ’dedi.

 

Burunda Büyüklük ve Küçüklük

Akbaş, ‘’ Burunda nefes almanıza engel olabilecek iç kemikte bir eğrilik olursa sağlıklı nefes alınamaz. Bu durum burunu ameliyata götüren bir faktördür. Yine burunun görüntüsünde, şeklinde bir problem olursa her türlü eğrilik, büyüklük ve küçüklük gibi durumları kolay bir ameliyatla çözebiliyoruz. Türkiye’de en çok yapılan estetik ameliyatı burun ameliyatıdır. Plastik cerrahilerinde en fazla yaptığı ameliyat yine burun ameliyatıdır”

 

Estetik için doğru yaş

Akbaş, ” Mümkünse fiziksel gelişim tamamlanmalı ve ortalama 18 yaşlarına kadar burun hastalığı yoksa ise estetik yapılmamalıdır. Bu yaşlardan sonra estetiğin belirli bir yaş limiti yoktur. Çok ileri yaşlarda da insanın psikolojisini, görüntüsünü olumsuz yönde etkileyip hayatına negatiflik katıyorsa burun estetiği yapılabilir” şeklinde konuştu. iha

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.