Balıkesir Merhaba Gazetesi

Unutulmaması gerekenler; ERGENLER

Unutulmaması gerekenler; ERGENLER
28 Ocak 2015 - 0:04

Genel

Son dönemlerde üzerinde çok durmadığımız ancak kısa süre sonra bizim geleceğimizi hazırlayacak olan çok önemli bir kitle ergenler. Yaşadığımız bu çağda hepimizden çok onların anlayışa ve ilgiye ihtiyacı var. Neden mi? Yaşam son yıllarda hızla değişti.

Çalışanlar gün içinde o kadar yoğunlaştı ki günlerin, haftaların hatta ayların nasıl geçtiğini anlamaz oldu. Her şey göz açıp kapatıncaya kadar olup bitiyor.
Bilgisayarlar mı suçlu? Akıllı telefonlar mı? Her ikiside aklımızı başımızdan alıyor.

Sorumluluklarımızı kısıtlıyor sanki. Değiştik. Daha da değişeceğiz. Ama ne yönde olacak bu değişim. İşte buna şu an ergenlik dönemindekiler karar verecek.
Ne ekersek onu biçeceğiz. Onları ötelemeyi bırakıp biraz gerekeni yapmanın zamanı. Bu ergenler son dönemin oyuncağı bilgisayardalar. Artık bu durumu değiştiremeyiz.
Çağ bunu getirdi. Sokaklarda tekrar ergen kahkahalarını ne zaman duyarız bilmiyorum. Ama bir gerçek var bu güzel insanların hayatın içine katılma zamanlarını ayarlamamız lazım. Bunun içinde ciddi bir devlet politikası lazım. Hemde hemen.

Dünya devletleri bununla ilgili önlemlerini almış. Ergenlik döneminde kişinin özelliklerine göre gelecek hazırlıyor. Yetenek ve becerilerine göre bu dönemde meslekleri belirleniyor. Bizim hepimizin istediği de bu durum; neden hala hayata geçirilmiyor?

Çok değil 15 yıl sonra büyük bir çukura düşeriz. Eğer ergenleri anlamaz ve sorunlarına çözüm bulamazsak halimiz harap.

Ergenlik hızlı bir gelişme ve büyüme süreci olup en kritik ve hassas dönemlerden biridir. Ergen, yetişkinlik ve çocukluk arasındadır. Biyolojik gelişimin yanı sıra hormon dengesinde de bir takım değişikler yaşadığı için farklı duygu ve davranışlar geliştirir. Örneğin; karşı cinsten hoşlanma, çabuk sinirlenme, hırçınlık vb. İhtiyaçlarının zamanında yerine getirilmemesi kişinin uyumunda bir soruna ve güvensizlik durumunun oluşmasına neden olmaktadır..

Bu dönemde dengeli ve uyumlu ilkokul çocuğu gider, yerine oldukça tedirgin, güç beğenen ve çabuk tepki gösteren bir genç gelir. Duygularında hızlı iniş çıkışlar yaşar. Çabuk sevinir, çabuk öfkelenir, olur olmaz şeyleri sorun yapar, tepkileri önceden kestirilemez olur.

Derslere ilgisi azalır, çalışma düzeni bozulur ve istekleri artar. Kendine tanınan hakları yetersiz bulur. Evdeki kuralların ağırlığından ve sıkılığından yakınır. Anne-babanın uyarılarına ani tepki verir. Zamanını evde geçirmek istemez, dağınıktır; gürültülü müzikten, bilgisayar karşısında zaman geçirmekten, yalnız kalmaktan ve gizlilikten hoşlanır.

Çoğunlukla arkadaşlarıyla birlikte olmak ister. Grubun kurallarına ve değerlerine uyum sağlar. Kişiliğin geliştiği bu dönemlerde; ”Ben kimim? Neyim? Ne yapmak istiyorum?” sorularına yanıt arar.
Ergen bu dönemde karmaşık sorunlara mantıksal çözümler getirme becerisi kazanır. Düşünce ile oynayabilir, mantık oyunlarından hoşlanır. Bilişsel gelişimin büyük bir kısmı tamamlanmıştır.

Asiliğe, kurallara karşı gelmeye ve sakarlığa en çok bu dönemde rastlanır. Kurallara uyma ama sorgulama ya da sıra dışı olma eğilimindedirler. Sakarlıkların nedeni ise hızlı büyüme sürecindeki koordinasyon bozukluğudur.
Ergenleri anlamaya çalışmak pek mümkün görünmüyor. Onlara hedefler koyup bu hedeflere ulaşmalarını kolaylaştıracak toplumsal bir çalışmaya ihtiyaç var. Bilgisayarın hayatımıza girişinin üzerinden geçen sürede bebeklik ve çocukluk dönemini tamamladık.

Şimdi ergenlik dönemi!!!

Hepimize kolay gelsin……

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.