Balıkesir Merhaba Gazetesi

Unutulmaz Hikayeler

Unutulmaz Hikayeler
Şeyma Yorulmaz
Şeyma Yorulmaz( seymayrlmz0665@gmail.com )
07 Aralık 2019 - 7:38

Yolların, sokakların, caddelerin, şarkıların kısacası her şeyin bir hikayesi vardır. Hatta mekanların bile. Her zaman gittiğimiz bir restoran/kafe vardır, bir çok anı barındıran. Arkadaşlarla buluşulup, tatlı tatlı sohbet edilen. En çok da hasret giderilen. Kahvenin keyifle yudumlanışı vardır masada. Sevinç ve heyecan vardır yüreklerde.
Tren garları vardır mesela, bazen ayrılığı, bazen de kavuşmayı anımsatan. Yollar vardır, iki insanı birbirine bağlayan. Sokaklar vardır, yıllarca ikamet edilen, oyunlar oynanan. Bir de işlek caddeler vardır, kalabalığı ve kalabalıklar içerisindeki yalnızlığı anlatan. İnanın, şehre, sokağa, mekana, tren garına bile şiirler ve hikayeler yazılır. Hatta deneme bile yazılıyormuş.
Bilmezdim böylesine kıymetli olacağını bir şehrin, köşe başlarının ne ayrılıklara ne kavuşmalara şahit olduğunu. Tuhaf gelirdi, sevdalıların sokakları arşınlayışı. Bütün şehri yayan dolanışı, onu görünce bir köşeye sinip, tek kelime edemeyişi. Meğer ne de sahiciymiş eski filmler, eski şarkılar…
Ne diyorduk, şarkıların da hikayesi vardır. Kaybettiğimiz birini hatırlatan, kedere boğan ya da neşelendiren. Filmde çalanlar var, yıllarca unutulmayan, ilham veren satırlarca yazı yazdıran. Ya da sözsüz bile dinlenen. Dosta yazılan, sevgiliye yazılan, tüm insanlara yazılan. Ya da ne bileyim işte. Çok da sorgulamayız dinlerken, o anki ruh halimize uyuyorsa yeterlidir dinlemek için. Kim bilir ne şartlarda yazılmış, söylenmişlerdir? Kime, neden yazılmışlardır? Kim bilebilir ki, yazan ve yazılandan başka?
Bir de manzaralar var unutulmayan. En sevileni, tartışmasız deniz manzarasıdır. Nereye gidersek gidelim, sonsuz mavisine aldanıp da gitmiyor muyuz o şehre? Bizi o diyara bağlayan müthiş gün batımı değil midir? İtiraf etmeliyim, şehir manzarasını da çok severim ben, hele de akşam karanlığında. Tüm keşmekeşlik bir yana, o ışıltı hoşuma gidiyor, çay anlam kazanıyor manzarayla.
Velhasılıkelam, anımsanan bir hikayesi olmalı her yerin. Ve tabii sık sık anımsanmalı…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.