Balıkesir Merhaba Gazetesi

Üreticiye Can Suyu Projeler

Üreticiye Can Suyu Projeler
23 Eylül 2020 - 12:12

Üreticiye Can Suyu Projeler

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında; Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi, Koyun Yıkama Makinesi Projesi, Tohum Destek Projesi ve Mera Temizleme Makineleri tanıtım ve dağıtım töreni düzenlendi.

Altıeylül Hayvan Pazarında düzenlenen törene Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra, Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Eski Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Kahramankazan Eski Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, İl Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan, kooperatif başkanları, muhtarlar, hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amacıyla 96 adet koç düzenlenen törenle yetiştiricilere dağıtıldı.

Ayrıca düzenlenen programla İlimiz genelindeki küçükbaş hayvan yetiştiricilerine hizmet verecek, koyunların ilkbahar ve sonbahar döneminde dış parazitler yönünden ilaçlanmasını sağlayan otomatik koyun yıkama makineleri Koyun Yıkama Makinesi Projesi kapsamında üreticinin hizmetine sunuldu.

Yine söz konusu programda İli genelindeki bitkisel üretimi desteklemek ve geliştirmek amacıyla üretici birlikleriyle (Haykoop Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği, Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Balıkesir Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği, Balıkesir Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği) %50 hibe destekli 616 üreticiye, 7500 dekarda ekilmek üzere 35.250 kg Reygrass (Süt Otu) dağıtımı Tohum Destek Projesi kapsamında gerçekleştirildi.

İlimiz genelinde mera alanlarında zamanla oluşan yoğun çalılıklar, hayvanların otlama alanlarında ciddi azalmalara sebep olduğundan, çalıların parçalanarak otlama alanlarının genişletilmesi ve üreticilerin hayvanlarının meralardan daha fazla yararlanması açısından alınan Mera Temizleme Makinelerinin tanıtımı yapıldı.

Törende konuşan Vali Hasan Şıldak, “Büyükşehir Belediye Başkanımızı tarım sektörüne dokunan ve insanımızın refah düzeyini arttıracak, çiftçilerimizin somut ihtiyaçlarını karşılayacak bu güzel çalışmaya imza attığı için tebrik ediyorum. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün de desteklediği çalışmayla bugün 96 adet damızlık koç çekilecek kurayla sahiplerini bulacak. Karesi ve Altıeylül İlçemizin çok değerli üreticileri hayvancılık alanında bu güzel gelişimle, sürülerini ıslah edilmiş daha iyi ırk hayvanlarla çoğaltma imkânı bulacaklar. Yine burada hayvancılık ve mera ıslahı alanında diğer projelerle Büyükşehir Belediyemiz kırsal kesimdeki vatandaşımıza çok anlamlı bir dokunuş yapıyor. Ürün kalitelerini ve gelirlerini arttıracak faaliyetlerde bulunuyor. İnsanlarımızı tarım ve hayvancılık alanında desteklemek, ıslah edilmiş ırklarla verimliliği yükseltirken aynı zamanda ölçeği büyültmek, tarımsal işletmelerin hacmini genişletmek, verimliliği arttırmak için zemin hazırlamak, insanlarımızın mahallelerde tutmaya çalışmak adına çok önemli çalışmalardır. Bir hedef koyup bu hedefe doğru somut adımlar atmanın ne kadar önemli olduğunu, kurumlarımızın birliktelik ve dayanışma içinde gerçekleştirdiği projeli çalışmaların ne kadar anlamlı olduğunu bu çalışma bir kez daha gösteriyor. Birlikte dayanışma içinde yürüteceğimiz çalışmalarla Balıkesir’i daha güzel bir şehir haline dönüştüreceğiz. Aynı kulvarda, güç birliği içinde birlikte çalışarak güzel sonuçlar çıkaracağımıza inanıyor, bugün bu proje ile de üreticimize hayırlı kazançlar diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından; kurayla belirlenen damızlık koçlar ve tohumlar, üreticiye verilirken, koyun yıkama makinesi ve mera temizleme makinesinin tanıtımı yapıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.