Balıkesir Merhaba Gazetesi

Üretimi iklim düşürdü

Üretimi iklim düşürdü
31 Aralık 2014 - 0:14

Genel

TÜİK’in yaptığı araştırmaya göre tahıl, meyvedeki üretim düşüklüğünün sebebi olmuszuz hava koşulları.

Üretim miktarları, 2014 yılında bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %6,6 ve meyvelerde %6,2 azalırken, sebzelerde ise %0,4 oranında artış gösterdi. Buna göre 2014 yılında tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 59,6 milyon ton, sebzelerde 28,6 milyon ton ve meyvelerde 17,1 milyon ton olarak gerçekleşti.

– Türkiye ekolojik üstünlüğe sahip 7 üründe dünya birincisi
Türkiye ekolojik üstünlüğe sahip 7 üründe dünya birincisi olmuş ve bu ürünler ülkemize önemli ihracat getirisi sağlamıştır. Türkiye aynı zamanda tarım ürünleri üretiminde Çin ve Hindistan’dan sonra en fazla birinciliği olan ülke konumundadır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) son verilerine göre, Türkiye birçok üründe dünya sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Fındık, kayısı, incir, kiraz, vişne, ayva ve haşhaş tohumu gibi 7 üründe dünya birincisi olan Türkiye, pırasa ve salatalık üretiminde ikinci, karpuz, kavun, çilek, fiğ, mercimek, elma, kestane, antep fıstığı üretiminde ise üçüncü sırada yer almaktadır.

– Türkiye tahıl üretiminde AB ülkelerine göre üst sıralarda
Tahıl üretiminde Türkiye, AB ülkeleri içerisinde Fransa ve Almanya’dan sonra üçüncü sırada yer alırken, Türkiye’yi Polonya ve İspanya takip etmektedir.
HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.