Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uyku apnesi okul başarısını düşürüyor

Uyku apnesi okul başarısını düşürüyor
01 Ekim 2014 - 0:01

Genel

08

 

Uyku apnesi sanılanın aksine sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu. Uyku düzenleri bozulan ve gece yeterince uyuyamayan okul çağındaki çocuklar, derslerinde ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor, ezberleme ve öğrenme yeteneği azalabiliyor.

Genellikle orta yaş grubunda görülen ve uyku apnesi olarak bilinen uykuda solunum kesilmesi çocukları da tehdit ediyor. Öyle ki birçok araştırmaya göre, çocukların yüzde 7-10’unda horlama ve yüzde 2-4’ünde uyku apnesi ortaya çıkıyor. Nedeni bilinmemekle birlikte erkek çocuklarında daha fazla görülen uyku apnesi, çocuğun hem derslerindeki başarısını hem de okuldaki sosyal ilişkilerini ciddi boyutlarda etkileyebiliyor.KBB Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Öz, uyku apnesinin çocuklarda okul hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini ve kaliteli bir uykuya için ne tür tedaviler uygulandığını anlattı.

BÜYÜK BADEMCİK VE GENİZ ETİ, EN SIK GÖRÜLEN NEDENLERİ
Uykuda solunum bozuklukları; horlama, üstünü açarak ve terleyerek uyuma, sürekli sağdan sola soldan sağa dönme, nefes alabilmek için başı geriye atma ve solunumun bir kere bile olsa durmasıyla karakterize bir tablo. Prof. Öz, uykuda solunum bozukluğunun genellikle büyük bademcik ve geniz etinin solunum yolunu tıkaması sonucu oluştuğuna dikkat çekerek, “Bunun sonucunda da uyku apnesi, yani uykuda solunum durması gibi son derece önemli bir tablo ortaya çıkıyor. Ayrıca şişmanlık, alerji ve astım, reflü, büyük dil, baş ve yüzde gelişim bozuklukları da uyku apnesine neden olan yardımcı faktörler olarak sorumlu olabiliyor” dedi.

ZOR ÖĞRENİYOR, HIRÇIN VE TAHAMMÜLSÜZ OLUYOR!
Dr. Ferhan Öz, uykuda solunum bozukluklarının çocuğun okul hayatında yarattığı sorunları şöyle sıraladı:
• Çocuğun derslere konsantrasyon olmasını güçleştiriyor,
• Kelime hazinesi gelişiminin, ezberleme ve öğrenme yeteneğinin azalmasına yol açıyor.
• Uykuda solunum bozukluğu nedeniyle uyuma düzenleri bozulan ve yeterince uyuyamayan çocuklar aynı zamanda gün boyunca hırçın ve tahammülsüz oluyor. Bunun sonucunda okulda öğretmenleri ve arkadaşlarıyla olan iletişiminde ciddi problemler yaşayabiliyor.

CİDDİ GELİŞİM VE KİŞİLİK SORUNU DA OLUŞABİLİR
Öz, uykuda solunum bozukluğu yaşayan çocuklarda uykuda oksijen seviyesinin düşmesine bağlı olarak ciddi gelişim ve kişilik sorunları da oluşabildiği uyarısında bulundu, “Örneğin çocuğun yüzünde, çene ve ağzında yapısal bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Uyku apnesi olan çocukta gece büyüme hormonu daha az salgılanıyor. Bunun yanı sıra gün içinde hiperaktif davranışlar sergiledikleri için de çocuğun kilo artışı ve boy uzamasında da yeterli gelişim olmuyor” şeklinde konuştu.

BASİT BİR OPERASYON KESİN ÇÖZÜM SUNUYOR
Prof. Dr. Ferhan Öz, çocuğun şikayetleri üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa, sorunun ilaç ile tedavi edildiğini belirterek, “Uygun antibiyotik kullanımı veya alerji ve reflü gibi yardımcı hastalıkların tedavisinin ardından çocuğun yaşam kalitesi düzelmişse, bu, tedavide başarının sağlanmış olduğu anlamına geliyor” dedi.

Ancak tedaviye rağmen uykuda solunum bozuklukları belirtileri yeniden ortaya çıkmışsa daha farklı bir yöntemin uygulanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ferhan Öz sözlerini şöyle tamamladı: “Bademcikler ve geniz eti büyükse tedavi olarak operasyon öneriliyor. Günümüzde bademcik ve geniz eti operasyonları modern teknolojik gelişmeler kullanılarak yapıldığı için artık çok basitleşti. Çocuk operasyondan bir hafta sonra okula rahatlıkla gidebiliyor. Bademcik ve geniz eti ameliyatı uykuda solunum bozuklukları sorunu yaşayan çocuklarda tam başarı sağlıyor. Çocuk operasyon sonrasında kaliteli bir uykuya sahip olduğu için de okul hayatındaki başarısı da artıyor.”

TEST EDİN! ÇOCUĞUNUZ SAĞLIKLI UYUYOR MU?
Aşağıda yer alan belirtiler çocuğunuzda uyku apnesi sorununa işaret ediyor. Bu durumda zaman kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız çocuğunuzun sağlığı için büyük önem taşıyor.
• Horlama veya hırıltılı solunum,
• Solunumun durması,
• Özellikle baş olmak üzere belden yukarısının terlemesi,
• Üstü açık uyuma,
• Sağdan sola dönerek huzursuz uyuma,
• Başını geriye atarak nefes alabilmek için kendine pozisyon vermesi,
• Sabahları uyanmakta güçlük çekme,
• Sabah başlayan baş ağrısı ve ağız kokusu.
KAYNAK: İNTERNET

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.