Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uykudan Kalktığınızda Hareket Edemezseniz!

Uykudan Kalktığınızda Hareket Edemezseniz!
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
12 Mart 2022 - 8:03

Uykudan Kalktığınızda Hareket Edemezseniz!

 

Halk arasında karabasan olarak adlandırılan uyku felcini duydunuz mu bilmiyorum. Okuduğumda oldukça dikkatimi çeken bu konuyu bu hafta sonu sizlerle paylaşmak istedim. Sağlıklı bir haftasonu geçirmenizi diliyor ve konuyla ilgili uzman yorumuna dikkat edilmesinin erken fark edilebilecek hastalıklarında önleyicisi olabileceğine değinmek istiyorum. Keyifli okumalar…

Kişinin uykudan uyanıp vücudunu hareket ettirememesi uyku felci olarak tanımlanmış.Uyku felcinin kişiye rahatsızlık veren oldukça stresli bir durum olduğunu belirten uzmanlar, beraberinde bazı halüsinasyonlar, odanın içerisinde aslında olmayan bazı şeyler veya kişiler görülebildiğini ifade ediyor. Uzmanlar, uyku felcinin çok tehlikeli bir durum olmadığını söylüyor ancak sık yaşanması durumunda uyku bozuklukları uzmanına başvurulmasını tavsiye ediyor.

Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, halk arasında karabasan olaran bilinen uyku felci ile ilgili değerlendirmeleri ve tavsiyeleri şöyle;

 

Uyku felcinde halüsinasyonlar görülebiliyor

 

Uyku felcinin halk arasında karabasan olarak da adlandırılan bir rahatsızlık olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, “Bu rahatsızlığın belirtisi kişinin uykudan uyanıp vücudunu hareket ettirememesidir. Kişi uykunun ortasında gözlerini açar. Etrafını görebilir. Ancak vücudunda herhangi bir kasını hareket ettiremez. Kişiye rahatsızlık ve ıstırap veren oldukça stresli bir durumdur. Kişi beraberinde bazı halüsinasyonlar, odanın içerisinde aslında olmayan bazı şeyler veya kişiler görebilir.”

 

Narkolepsi hastaları uyku felcini sık yaşıyor

 

Prof. Dr. Barış Metin, “Bir süre içerisinde kendiliğinden geçer. Daha çok narkolepsi hastalarında karşılaşılan bir durumdur. Yani gündüz kontrolü dışında aşırı miktarda uyuyan hastalar vardır. Narkolepsi hastaları, geceleri uyku felcini de sıklıkla yaşarlar. Bununla beraber narkolepsi hastaları dışında, herkes ara sıra uyku felci yaşayabilir. Özellikle çok stresli ve yorgun dönemlerde uyku felci yaşamak, kişinin muhakkak ciddi bir hastalığı olduğunu göstermez. Nadiren yaşanması durumunda bir tedaviye gerek yoktur. Ancak sık sık uyku felci yaşanıyorsa mutlaka bir uyku bozuklukları uzmanıyla görüşülmesi gerekir.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.