Balıkesir Merhaba Gazetesi

Uyuyan fay uyandı mı

Uyuyan fay uyandı mı
25 Şubat 2015 - 0:05

Genel

İl merkezinde meydana gelen son depremler, halkı tedirgin ederken, Balıkesir’de son araştırmalarda bulunan yeni fay hattı ile ilgili olarak “uyuyan fay uyandı mı?” sorusunu gündeme getirdi.

Savaştepe, Ayşebacı, Kabakdere, Beyköy’de art arda meydana gelen depremler, halkı huzursuz etti. Dün ve önceki gün meydana gelen depremlerin Balıkesir merkezli olması, “Balıkesir’in uyuyan fay hattı uyandı mı?” sorusunu gündeme getirdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir Temsilcisi Kemal Gökçay Yenigün, “Uyuyan Balıkesir fayı, uyusam da buradayım diyor” diyerek yaşanan olayın önemine vurgu yaparak Balıkesir’de konuyla ilgili ciddi bir çalışma yapılmamış olduğu gerçeğine de dikkat çekti.

Yenigün, “Büyük Balıkesir Fayı günümüzde uyumakta, ne zaman uyanacağı ise bilinmemektedir. Varlılığının da unutulmaması için Ayşebacı, Beyköy, Kabakdere köylerinde, ayrıca Balya ve Şavaştepe de bizlere küçük uyarılar yaptı. Küçük şiddetli bu sallantılar acaba, Büyük Balıkesir Fayı’ındabirikmiş olan enerjiyi azaltarak, büyük şiddetli depremlerden bizleri korumakta mıdır?” diyerek tartışmanın ucunu da açık bıraktı.

 BALIKESİR FAYI YENİ BULUNDU

Son yapılan çalışmalarla, yeni bir fay hattı bulunduğunu hatırlatan Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir Temsilcisi Kemal Gökçay Yenigün, Maden Tetkik arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün 2011 tarihli Türkiye Aktif Fay Haritasında Havran-Balya-Balıkesir Fay Zonunun gösterildiğini belirtti. Yenigün, “Havran-Balya-Balıkesir Fay Zonu, Balıkesir il sınırları içerisinde Edremit körfezi ile Kepsut arasında uzanan sağ yönlü doğrultu atımlı aktif bir fay sistemidir. Havran-Balya-Balıkesir Fay Zonu iki segment’e ayrılır. Edremit körfezinden başlayan ve Ayvatlar köyü kuzeyine kadar uzandığı tespit edilen Havran-Balya Fayı ve İvrindi’den başlayan Balıkesir kentinden geçerken bükülerek Kepsut istikametinde devam eden Büyük Balıkesir Fayı. Bu faylar arasında 7-8 km lik bir mesafe” bilgisini verdi.

 ‘CİDDİ BİR ÇALIŞMA YOK’

Günümüze kadar Havran-Balıkesir Fay Zonu üzerinde detay bir çalışma yapılmadığına dikkat çeken Yenigün, “Balıkesir İlindeki yerleşim yerlerini esas tehdit eden diri faylar bu faylardır. Balıkesir kent merkezinde ve çevresinde, Bigadiç’te ve Kepsut’ta büyük hasara ve can kaybına sebep olan 1897/98 yılı depremi Balıkesir fayının doğu segmentinde meydana gelmiştir. Balıkesir Kentini ve çevresini tehdit eden ana fay; BALIKESİR FAYI planlara işlenmemiştir. Ayrıca 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planlarında da gösterilmemiştir. Doğa olaylarının afete dönüşmesi ‘kader’ değildir ve toplumsal acıların tekrar tekrar yaşanmaması bizim elimizdedir. Afetlere karşı mücadele, insanın doğaya karşı tarihsel savaşımının bir parçasıdır. Bu savaşım ancak bilginin gücü ile kazanılabilir” diyerek  bu konunun unutulmaması, ciddi, kapsamlı çalışmalarla, Balıkesir ilinin jeolojik yapısı nedeniyle oluşabilecek depremlerin, yıkıcı afetlere dönüşmesinin önüne ancak akıl, bilim ve doğru mühendislik öngörüleri ile geçebileceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” uyarısında bulundu.

CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.