Balıkesir Merhaba Gazetesi

UZAKTAN EĞİTİM’DE GÖZ SAĞLIĞI

UZAKTAN EĞİTİM’DE GÖZ SAĞLIĞI
05 Ekim 2020 - 11:10

UZAKTAN EĞİTİM’DE GÖZ SAĞLIĞI

 

Optik Sektörü’nde yaşananlar, sektörün çalışanları ve optiğe dair merak edilen konulara dair cevaplar bu haberde. Pandemi döneminde yaşanan farklılıklar yaşamı etkiledi. Özellikle uzaktan eğitim süreci çocukların göz sağlığı konusunda dikkat çeken ayrıntıları da ortaya koydu.

Pandeminin bir etkisi olarak Uzaktan Eğitim gören çocukların sürekli bilgisayar ve tablet ekranlarına maruz kalmasının sonuçları ile ilgili olarak, “Anne ve Babalar Uzaktan Eğitime devam eden çocukları için, ekran kullanımının etkileri adına bilgi almak için optikçilere soru yağdırdı.

BALIKESİRLİ VELİLER DUYARLI

Balıkesir’de optik işletmecileri konuya dair “ Balıkesirli veliler bu konuda bilinçli olduklarını gösterdiler soru soran çok buda İnsanların bu konuda hassasiyet gösterdiğini belirtiyor. Bilinçli davranılması gayet güzel. Bu durumun şimdilik Sektöre ticari bir yansıması yok ancak velilere bilgi akışı sağladığımız  bir dönem. Farklı tecrübeleri yaşadığımız bir dönem”diyor.

 

COVİD-19 İLE EKRAN SÜRELERİ UZADI

 Covid-19 Pandemisi yüzünden birçok insan evlerinden bilgisayara başında çalışmaya başladı. Okullarında uzaktan eğitime geçmesi ile beraber çocuklar bilgisayar ve tablet ekranlarına bakarak çok uzun saatler vakit geçiriyorlar.

 Optikçiler konuyla ilgili,  “ Günümüzde her şeyi bilgisayar başından yapabilmemiz ve birçok işin bu şekilde yürütülmesi gerçeği daha göz önüne serili hale geldi. İnsanlar ekran başında uzun süre vakit geçirdikleri için göz yorgunluğu hissettiklerini, çeşitli tarifler ile ifade ederek konuya çare arıyorlar. Bu durum karşısında önceki araştırmalarda ekrana bakmanın göz sorunlarına yol açmadığı dile getirilirken son yapılan bilimsel araştırmalarda uzun süre ekrana bakmanın gözde oluşturduğu hasarlar keşfedildi. ”yorumlarını yapıyor.

KORUYUCU CAM KULLANIN

Ekran zararlarından korunmak için numarasız, koruyucu kaplamalı camların kullanılması tavsiye ediliyor. Ekranın zararlı ışınlarından aşırı parlak renklerin ya da sık ve küçük yazıların gözde yarattığı yorgunluğu en aza indirgemek ve olası göz problemlerine karşı etki sağlayabilmek için koruyucu kaplamalı camlar mevcut. 

 

 

 

“KAZANÇ SAĞLAMADIK YİNE DE  KİRA ÖDEDİK”

Balıkesir’de Gözlükçüler Mart ve Mayıs aylarında göz alanında doktor muayenelerinin kapatılması sebebiyle reçeteli satışların durmasından Optik sahiplerinin ve tedarikçi cam firmalarının oldukça etkilendiklerini dile getiriyor.Üç aylık sürecin kendilerini zorladığını belirten işletmeler “pandemi sürecinde dükkanlarımızı kapatma gibi bir zorunluluğumuz yoktu. Ancak dükkanların açık kalması hiçbir yardım almayan tüm Optik Sektörü çalışanlarını için bir manası da yoktu. Kiralarımız ve ödemelerimiz devam ederken tam 3 ay boyunca evlerimize 1 liralık dahi satış yapamadan gittik. ”diyor.

KEPENKLERİN İNDİĞİ DURUMLAR OLDU

“İşlerimiz yok seviyelere indi. Türkiye’de yasal olarak Optik dükkanlarında doktorlardan reçete çıkmadığı müddetçe satış gerçekleştirilmesi yasak. Avrupa ülkelerinde optikerler bunu gerçekleştirebilse de bizim böyle bir şansımız olmadığı için doktor muayenelerin kapatılması kepenkleri kapattırdı. ”

SEKTÖR KENDİ İÇİNDE DAYANIŞMA SAĞLADI

İşlerin Göz doktorlarının muayenehanelerinin açılması ile birlikte haziran ayında başladığını söyleyen Balıkesir’de optikçilik yapan Sibel Erbay, “  Haziran ayında dükkanları açsak da insanlar Covid-19 salgını yüzünden ne dışarı çıkabiliyordu ne doktora gidebiliyordu. Hepimizin yaşadığı hastane korkusunun işlerimize etkisini hala görebiliyoruz. Tabi şimdi biraz daha iyi durumdayız. Yine de salgın öncesi döneme göre 3’te 1 oranında kazancımız var. Salgın sürecinde optik sektörü çalışanları birbirine destek oldu. Cam firmaları ödemelerle ilgili dükkan sahiplerine ellerinden geldiğince yardımcı oldular. Bu bizler için çok önemliydi. ” dedi.

MESLEKLERE UYGUN CAMLAR

Özel koruyucu kaplamalı gözlüklerin yanında bir de meslek gruplarına yani aslında yapılan işlere göre özel olarak üretilen camlar var. Özel kaplamalı bu camların yapılan işlere ve insanın kaliteli bir görüş sağlamasına etkisi yadsınamaz derecede çok. Herkese her cam da önerilmez. Bilinçli olarak bu işi tecrbeyle sabit optikçilere yaptırmakta fayda var.

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.