Balıkesir Merhaba Gazetesi

UZMANINA SORDUK

UZMANINA SORDUK
01 Aralık 2014 - 0:06

Genel

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Nurettin Gülsoy MERHABA okurları için bitkileri anlattı. Her bitkinin bir dozajı var diyen Gülsoy, bitkilerin doğru kullanımı ve demleme yöntemlerinin önemine vurgu yaptı.

 Ihlamur kaynatılarak içildiğinde özellikle çocuklarda kemik gelişimini engelliyor. Ihlamur demlenerek içilir diyen Gülsoy müşterilere bitkilerin anlatılarak satılması gerektiğini söyledi.

 İŞİN UZMANI GÜLSOY’DAN BİTKİLER

Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri Nurettin Gülsoy, kış mevsiminde hastalıkların ve rahatsızlıkların belirtilerini azaltarak, vücudu rahatlatacak basit ve yararlı formülleri açıkladı.

Soy isimden gelen bir isimle yola çıktıklarını belirten Nurettin Gülsoy2002 yılında gülşifa’adını koyduk. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Bu konuda pekçok araştırma yaparak işimizi ilerletme hedefi ile çalışmalar yaptım’ dedi. Tekniker Gülsoy ,’Soy ismimizden gelen ismimizle kendi topladığımız bitkilerle çalışıyoruz diyerek Kendim Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeriyim. Balıkesir’de aktar çok. Aktarlarda paket ürünü bulabilirsin, baharat bulabilirsin ama bitki bulamazsınız. Bizde kendi topladığımız birçok bitki bulunmakta. Ama bu işi uzman olarak yapan aktar yok.’ açıklamasında bulundu. Babam bu mesleği yapıyordu bende baba mesleğini devam ettirmek istedim. Bitkilere karşı merakım vardı. Bitkinin hazırlanma teknikleri, demle yöntemleri gibi konularda eğitim aldım. Babam Hüseyin Gülsoy dağlardan bitkileri topluyor. Ondan da çokşey öğrendim. Mesela bir papatyanın, melisansın çeşitleri var. Piyasadan bitki almıyoruz. Çünkü aldığımız bitkinin toplandığı zamanı, nasıl kurutulduğunu, paketlenme zamanını bilmiyoruz. Bazı bitkilerin yararlı yerleri kullanılırken, pazarlamacılar bitkinin tamamını satmakta. Bu da bana faydalı olmadığından, güvenemediğim içi kendim çıkıp topluyorum. Külfetli olsa da insanlara faydalı olacağı için bu şekilde çalışıyorum.

IHLAMURU KAYNATMAYIN

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Nurettin Gülsoy ‘ ben bir bitkinin çiçek kısmını kullanacaksam sadece onu topluyorum. Gövde kısmı kullanılmayan bir bitkinin de tamamını toplamak olmaz’ dedi. Yararını veremeyeceğim hiçbir şeyi satmam diyen Tekniker konuşmasına şöyle devam etti: Mesela bu yaz 200 km dağda gezi yaparak bitki topladık. Yanımızda bilen biriyle geziyoruz. 4-5 çeşit bitkiyle dönüyoruz. Bizim için önemli olan insanlara yararlı olabilecek bitkileri yanlış değil olması gereken şekilde aktarmak. Her bitkinin bir dozajı var. Mesela ıhlamur kaynatılarak içildiğinde özellikle çocuklarda kemik gelişimini engelliyor. Ihlamur demlenerek içilir. Ada çayı erkeklerde kısırlığa sebep oluyor. Bunların müşterilere anlatılarak satılması gerekiyor.

ÖKSÜRÜK VARSA DİKKAT

Kışa girdiğimiz şu zamanda hazırlanan kış çayları ile yetişkinler hasta olmadan vücut dirençlerini sağlam tutabilirler. Çocuklar için keçiboynuzu, bal, propolis, arı sütü tavsiye edebilirim. Çocukların sağlıklı büyümeleri ve dirençli vücutlara sahip olmalarında faydalı olacaktır. Boğaz enfeksiyonları içinde öksürük otu ve adaçayını tavsiye edebilirim. Özellikle ada çayını gargara yaparsanız iltihabı sökmede yardımcı olabilir. HABER:HAYATİ KARAKURT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.