Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vakıflar Haftası Etkinlikleri Başladı

Vakıflar Haftası Etkinlikleri Başladı
12 Mayıs 2015 - 0:54

Genel

Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan “Vakıflar Haftası” etkinlikleri başladı. ‘Vakıf ve Sanat’ başlığıyla bu yıl kutlanacak olan Vakıflar Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler yer alıyor.

Vakıf Haftası etkinlikleri Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla başladı. Çeşitli okullardan öğrencilerinde katılım gösterdiği programın ardından Valilik ziyareti gerçekleştirildi. Tören ve ziyaretlerin ardından Salih Tozan Gösteri ve Toplantı Merkezinde düzenlenen programda çeşitli sinevizyon gösterileri ve Kadriye-Cemal Gürel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından konser verildi.

Sanat ve Sanatkâr Bileşenine Ağırlık Vereceğiz

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Vakıflar Balıkesir Bölge Müdürü Muhammed Şakir Erarı “ Bu yıl Vakıflar Haftasını “Vakıf ve Sanat” temasıyla kutluyoruz. Şehirlerimizin en önemli meydanları ve köşe başları bilindiği gibi vakıf eserleriyle süslenmiştir. Bizim tarafımızdan şekillendirilmiş ve ülkemiz dışında kalmış olan şehirlerimiz içinde durum aynıdır.

Bu eserler bizzat kendileri mimarlık sanatının en özel örnekleri olduğu gibi bunların yapılışında harcında pek çok sanat dalının ve pek çok sanatkârın emeği vardır. İşte örnek için sayacak olursak pek çok duvarcı, taşçı, çinici, kalemkâr, sedefkâr, nakkaş, dülger, horasancı ve belki adını sayamadığımız pek çok sanatçı bunların harcına kendi terlerini katmışlardır. Kutlamaya başladığımız Vakıflar Haftasında, biz vakıfların sanat bileşenine ağırlık vereceğiz. Sanat ve sanatkâr bileşenine ağırlık vereceğiz. Bunun vurgusunu yaparak haftamızı kutlayacağız. “ dedi. SAMET AYDIN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.