Balıkesir Merhaba Gazetesi

VALİ ŞILDAK; “ŞEHİT VE GAZİLER TEK TEK BİRER ONUR ABİDEMİZDİR”

VALİ ŞILDAK; “ŞEHİT VE GAZİLER TEK TEK BİRER ONUR ABİDEMİZDİR”
17 Eylül 2020 - 12:03

VALİ ŞILDAK; “ŞEHİT VE GAZİLER TEK TEK BİRER ONUR ABİDEMİZDİR”

 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak 19 Eylül Gaziler Günü’ne ilişkin açıklamada bulundu.

19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanması sebebiyle Vali Hasan Şıldak açıklamada bulundu .Devletin gazilere verdiği önemi vurgulayan Vali Şıldak açıklamasında,  “Şanlı tarihimiz boyunca, vatanı, bayrağı, bağımsızlığı ve kutsal saydığı değerleri uğruna istiklal ve istikbalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve şeref saymıştır. Kahramanlık destanlarımızın zaferle neticelenmesinin temelinde de bu fedakârlık ve bu inanç yatmaktadır. Kahraman Gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ve ebedi varlığını korumak, milletimizin birlik, beraberlik ve huzurunu sağlamak için, vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna göğüslerini siper etmiş tüm kahraman gazilerimizin “Gaziler Günü” nü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

 “Hakkın ve Halkın Nezdinde Bu Rütbelere Erişmek Büyük Mazhariyettir ”

19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanması sebebiyle konuya ilişkin açıklama yapan Vali Hasan Şıldak, “Destanlar уazan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. İnsanlar hayatları boyunca çalışarak pek çok rütbe ve unvan elde edebilirler. Ancak şehitlik ve gazilik unvanının diğerlerinden önemli bir farkı vardır. Şehitlik ya da gazilik unvanını elde eden kişi hayatını ortaya koymuştur. Bu rütbeler hayat karşılığında elde edilir. İnançla kazanılır. Hem hakkın hem de halkın nezdinde bu rütbelere erişmek büyük bir mazhariyettir.” dedi.

 

 “Milletimizin Bekası İçin Gençlerimizi Şehitlik ve Gazilik Ruhu Kazanmış Yetiştirmeliyiz ”

Vali Şıldak yaptığı açıklamada son olarak şunları kaydetti:

“Milletimizin bekası, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemiz başta olmak üzere, yıllardır terör örgütlerine karşı ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde verilen mücadeleyi ve bu aziz vatan uğrunda gösterilen fedakârlıkları geleceğimizin teminatı gençlerimize iyi anlatmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan  gazilerimize de sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.