Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vali Şıldak’tan 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Mesajı

Vali Şıldak’tan 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Mesajı
18 Aralık 2020 - 15:16

Vali Şıldak’tan 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Mesajı

 

18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü sebebi ile Balıkesir Valisi Hasan Şıldak bir mesaj paylaştı.

MESAJ PAYLAŞARAK KUTLADI

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 18 Aralık 1990 tarihinde Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu imzalanması ile 18 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında resmi olarak Uluslararası Göçmenler Günü olarak kabul edildi. 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü sebebi ile Balıkesir Valisi Hasan Şıldak bir mesaj paylaştı. Vali Şıldak Balıkesir’de bulunan göçmenlerin de gününü kutladığını vurguladığı mesajında şöyle kaydetti:

“BÖLGEDEKİ SİYASİ İSTİKRARSIZLIK GÖCÜ TEŞVİK EDİYOR ”

“Dünyanın en önemli göç noktalarından biri üzerinde yer alan ülkemiz ve coğrafyamız çok büyük göç süreçlerine tanıklık ve ev sahipliği yapmıştır. Son yıllarda bir yandan artan ekonomik gücümüz ve istikrarımız bir çekim unsuru oluştururken, diğer yandan yer aldığımız coğrafi bölgede devam eden siyasi istikrarsızlıklar, ülkemize yönelik göçü teşvik eden bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

“GÖÇ YÖNETİMİ TÜM İMKANLAR İLE SÜRÜYOR”

18 Aralık Göçmenler günü, dünya çapında göçmenler ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Ülkemiz yüzlerce yıllık göç yönetimi tecrübesiyle bu meseleyi doğru şekilde yönetmeye yetecek düzeyde olup, göç yönetimini insani değerler ölçüsünde ve tüm imkânlarıyla sürdürmeye devam etmektedir.

“İNSANIN VATANINDAN EDİLMESİNDEN BÜYÜK ACI YOK”

İlimizde de özellikle komşu ülkelerden ve gönül coğrafyamızdan can güvenliği vb. nedenlerle vatanlarını terk etmek zorunda kalan kardeşlerimiz huzur ve sükûn içerisinde misafir edilmektedir. Halkımızın bu misafirlerimize gösterdiği anlayış, tarihsel misafirperverliğimizin ve insani duygularımızın en güzel örneğidir. Unutulmamalıdır ki insanın vatanından edilmesi kadar büyük bir acı yoktur.

“İLİMİZDE YAŞAYAN MİSAFİRLERİMİZİN DE GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Bu vesile ile barış ve huzurun hakim olduğu, savaş, terör ve zulmün son bulduğu, herkesin kendi yurdunda hür ve bağımsız yaşadığı bir dünya temennisi ile vatanlarından çeşitli sebeplerle başka ülkelere göç etmek zorunda kalmış göçmenler ve ilimizde yaşayan misafirlerimizin 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nü kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.