Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vali Şıldak’tan Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı

Vali Şıldak’tan Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı
18 Kasım 2020 - 18:12

Vali Şıldak’tan Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı

 

Her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin Balıkesir Valisi Hasan Şıldak bir mesaj paylaştı.

 

SÖZLEŞMENİN YIL DÖNÜMÜNDE KUTLANIYOR

Her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin Balıkesir Valisi Hasan Şıldak bir mesaj paylaştı. Vali Hasan Şıldak 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen “Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi” ve bu sözleşmenin yıl dönümünde kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin mesajında şöyle kaydetti:

EVRENSEL BARIŞ ÇOCUK HAKLARI KORUNARAK SAĞLANACAK

“Günümüzün en büyük gereksinimi olan evrensel barış, insanlığın bugünüyle yarınları arasında en güçlü bağ olan çocukların, haklarının korunarak onlara sevginin, hoşgörünün ve barışın egemen olduğu yaşanabilir bir dünya bırakmakla mümkün olacaktır.

Tarihin her döneminde, sevgi, hoşgörü ve barış gibi değerleri şiar edinen Türk milleti, dünya çocuklarına da aynı anlayışla bakmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş gününü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmesi ve 23 Nisan’ın bugün dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması, bunun en anlamlı göstergesidir.

ÇOCUKLAR YARINLARIMIZIN GÜVENCESİ

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetiştirilmesinde gerekli kültürel, ekonomik ve sosyal tüm önlemlerin alınması, güçlü yarınların kurulabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini ve değerlerini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklarımız yarınlarımızın güvencesidir. Sevgi, hoşgörü ve barış içinde yaşamak bütün çocukların temel hakkıdır. Suç mağduru,  suça sürüklenen ve sokakta risk altında bulunan çocuklarımızın şiddetten, açlıktan, kötü alışkanlıklardan, kinden ve nefretten uzak yaşamaları için gerekli ortamın oluşturulması, sosyal devlet olmanın gereği olmakla birlikte, hepimizin ortak sorumluluğudur. Çocukların mutlu olduğu bir dünya, tüm insanlığın mutlu olduğu bir dünya demektir.   Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çocuk Hakları Gününü kutluyor, tüm çocuklarımıza sevgi ve huzur dolu bir hayat diliyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.