Balıkesir Merhaba Gazetesi

VALİ YAMAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

VALİ YAMAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ
19 Kasım 2014 - 0:12

Genel

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ilçe ve mahalle ziyaretlerine devam ediyor. Dünde bir dizi ziyarette bulunan Vali Mustafa Yaman, Eczacıbaşı Esan Balya Kurşun Çinko Tesislerinde İncelemelerde bulundu.

* Özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Direktör Ali Türkistanlının tesiste aldıkları İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda bilgi aldı. Vali Yaman, İş Sağlığı ve Güvenliğinin önemine vurgu yaptı.

**Başbakan Ahmet Davutoğlu Ermenek’teki kaza ile bir kez daha gündeme gelen işçi sağlığı ve iş güvenliği ile madenciliğe ilişkin yeni yasa tasarısını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

**Vali Mustafa Yaman Eczacıbaşı Esan Balya Kurşun Çinko Tesislerinde yapılan bilgilendirme sırasında Ermenek teki kazayı hatırlattı ve Esan’ın aldığı önlemleri ve risk haritasını sordu.

VALİ GÜVENLİĞİ ÖNEMSEDİ

Vali Mustafa Yaman Eczacıbaşı Esan Balya Kurşun Çinko Tesislerinde yapılan bilgilendirme sırasında Ermenek teki kazayı hatırlattı ve Esan’ın aldığı önlemleri ve risk haritasını sordu. Direktör Türkistanlı ise madende alınan profesyonel önlemleri ve olası tehlikeleri sıraladı. Balyadaki olası tehlikelerin başta Yangın, araç kazaları, elektrik, göçük ve son olarak su baskınları olarak sıraladı. Temel politikamız bölgenin insanlarını işe adapte ederek bölgeyi tanıması diyen Türkistanlı ,Türkiye’de tek akredite kuruluş olan Türkiye Taş Kömürü İşletmesi Tahliye Biriminden eğitim almış olan 7/24 hazır 25 kurtarma personeli, ve tam teçhizatlı tahliye istasyonu bulunduğunu ilkyardım olarak ta yer üstü18 yeraltı 40 olmak üzere toplam 58 personel olduğunu kaydetti. Esan’da 26 yıldır çalışıyorum diyen Direktör Ali Türkistanlı, ‘Burası hem ilçemizin hem de şehrimizin gurur kaynağı. Türkiye’nin en büyük yeraltı metal madeni. Dünyada da ilk 10-15’in içine girecek bir yer olacak diye hesap ediyoruz. Esan’da 11bin 730 çalışan bulunuyor. 4 ana grupta çalışıyoruz yapı, sağlık, tüketim ürünleri ve diğer hizmet grupları olarak. Yapı grubu seramik üzerine, sağlık grubu sağlık ürünleri üzerine ve tüketim grubumuz temizlik ürünleri. Diğer ürünler ise madencilik sigorta hizmetleri akıllı kartların cipleri vs. işlerini yürütüyor diyerek hem İş Sağlığı ve Güvenliğini hem de işletmenin dünü ve bugününü anlattı.

***Eczacıbaşı Esan, endüstriyel hammaddelerin yanı sıra, BalyaBalıkesir bölgesinde 2009 yılında üretime geçen kurşun-çinko işletmesiyle metalik maden sektöründe de faaliyet göstermeye başlamış. 2013 yılında Balya flotasyon tesisinde 120.000 ton kurşun ve çinko konsantresi elde edilmiş.

***Direktör Ali Türkistanlı ‘Madencilik kuruluşumuz Esan’da ise bin 67 çalışan var.’

KAHVE BAHANE

Vali Mustafa Yaman, Ziyaret kapsamında Balya kaymakamlığını ziyaret etti. Belediye başkanlığı ziyareti ile devam eden programda tarihi mekânlar hakkında Balya Belediye Başkanı Osman Kılıçtan bilgiler aldı. Balya ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Akbaş köyüne de uğrayan Vali Yaman, burada köy kadınlarının işlettiği kahvede bir süre köylülerle sohbet ederek kadın girişimcilerimizi tebrik ederim’ dedi. İşletmeci Kübra Uslu ve yardımcısı Nerime Şener “Bu kahvehaneyi biz devraldık. Arkadaşımla beraber çalıştırıyoruz. Kahveleri bakkalları bizim köyümüzde bayanlar çalıştırıyor. Konuşmalar daha düzenli ve seviyeli oluyor. İşimizi severek yapıyoruz” dedi.

İVRİNDİ’DE EĞİTİM

İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar’a yapılan ziyaret sonrasında heyet İvrindi Kapalı Spor Salonu ve İvrindi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini de ziyaret etti. Vali Mustafa Yaman liselilere’ benden isteğiniz var mı?’ diye sordu. Öğrencilerse Vali Yamana ziyaret nedeni ile teşekkür ederek ‘her şeyimiz var. İsteğimiz yok.’ yanıtını verdiler. Vali Yaman daha sonra beraberindeki heyetle birlikte GMKA tarafından desteklenen laboratuvarı inceledi. Acil sağlık hizmetleri, Anestezi ve hemşirelik bölümleri hakkında bilgiler aldı.

HABER:KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.