Balıkesir Merhaba Gazetesi

VALİLİK NEFES ALDIRMAYACAK

VALİLİK NEFES ALDIRMAYACAK
62
12 Ekim 2018 - 8:30

Dövizde yaşanan dalgalanma sonrası yaşanan haksız fiyat artışları ve stokçuluk ile ilgili fırsatçılara karşı Valilik harekete geçiyor. Merhaba Gazetesi olarak 10 Ekim’de yayınladığımız gazete manşetinde dikkat çektiğimiz ve ülke genelinde farklı sektörlerde yaşandığı gündeme gelen fırsatçılık iddialarına bundan Sonra Valilikler müdahale edecek.

Ülkemize yapılan ekonomik saldırılar sonrasında, yaşanan döviz dalgalanmasını kullanıp gerek stok tutarak, gerekse oransız fiyat artışlarıyla ortaya çıkan fırsatçılık ile ilgili kamuoyuna yansıyan haberler ve kurumlara gelen yoğun şikayetler sonrasında Hükumet harekete geçti. Dövizin Manipüle edildiği tarihlerde Başkan Erdoğan’ın “bunu fırsat bilip haksız kazanç sağlayanların karşısında olacağız” ifadesi dün İçişleri Bakanlığından Valiliklere gelen talimat ile hayata geçiriliyor.

YASAL İŞLEM YAPILACAK

Bu konu ile ilgili Balıkesir Valiliğinden yapılan bilgilendirmede, ilgili amir hükümler ve bu hükümlerden alınan yetki ile haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşların ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınacağı ifade edildi. Ayrıca vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uygulayanlar ve bazı ürünleri stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olanlar ile ilgili yasal işlem yapılacağı belirtildi.

İŞTE VALİLİKTEN YAPILAN BİLGİLENDİRME

Vatandaşlarımızın refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak ; temel hak ve hürriyetlerini korumak Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması da Devletimizin yasal sorumlulukları arasındadır. Kamu hizmetleri ile piyasa koşullarında mal ve hizmet sunumu kamu düzeninden etkilenmekte; bu hizmet ve sunumlarda olası aksamalar da kamu düzenini bozabilmektedir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir.

İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu , halkın esenliğini refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 167.maddesine göre

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9.maddesinin (ç)fıkrasında ;
5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11.maddesinin(c)fıkrasında;
Anılan kanunun 66.maddesinde ;
5326 sayılı Kabahatler Kanununun ‘’Emre aykırı davranış’ ’başlıklı 32.maddesinde ;
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6.maddesinde ;
6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun 17.maddesinin 2.fıkrasında ;
Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 16.maddesinde
hükümleri bulunmaktadır.
Bu itibarla ;kamu düzeni ve güvenliğinin korunması ,vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla ;
-İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf ,firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmesi,
-Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmesi ve stokçuluk yapılmaması ,
-Satılan malın üretim yeri, ayrıca özelliği tüm vergiler dahil satış fiyatı ,birim satış fiyatı ,satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih ,üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması ,
-Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz ,gerçeğe uygun ,yeterli büyüklükte ve başka rakam ,kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması ,
-Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edecektir.
-Başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılarak idari para cezası uygulanacaktır.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.