Balıkesir Merhaba Gazetesi

Varaka’nın Sürdürülebilir Büyümesi Devam Ediyor

Varaka’nın Sürdürülebilir Büyümesi Devam Ediyor
14 Haziran 2022 - 14:09

Varaka’nın Sürdürülebilir Büyümesi Devam Ediyor

 

Üretiminin üçüncü yılında büyük bir başarı göstererek İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın hazırladığı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması-2021’ listesinde ilk defa yer alan Albayrak Grubu şirketlerinden Varaka sürdürülebilir büyümesine devam ediyor.

 

Üretimde kullandığı ham maddenin yüzde 100’ünü geri kazanılmış eski kağıtlardan karşılayan çevreci ve aynı zamanda ülkemizin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Varaka, İSO 500 listesine 397. sıradan giriş yaptı. Varaka, 2021 yılında 1.251.875.898 TL net satış gerçekleştirerek üretime başladığı üçüncü yılında büyük bir başarıya imza atarak İSO 500 listesinde 397. oldu. İSO 500 listesinin Aktif toplamı genel sıralamasında ise 170. sırada yerini aldı.

Eski kâğıtlardan dönüşümünü yaparak fluting, hp fluting, testliner, hp testliner, torba kraft gibi ürünlerin üretimini gerçekleştiren Varaka 2021 yılını 113.181.007 TL dönem net kârı ile kapattı ve Vergi Öncesi Kar/Zarar genel sıralamasında 293., FAVÖK Genel sıralamasında ise 224. sırada yerini aldı.

Varaka, sürdürülebilir güçlü bir mali yapı, stratejik yönetim ve Albayrak Grubun kurumsal yönetim anlayışıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Balıkesir’de 1 milyon 265 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olan Varaka, Türkiye’de bu alanda hizmet veren en büyük tesislerinden biri olarak Türkiye ekonomisine hizmet etmeye devam etmektedir. Verimliliğin ve kalitenin arttırılması, ürün kalitesindeki sürekliliğin sağlanması için üretimin her aşamasında ileri teknolojiden yararlanılmakta ve bu yapısı ile de endüstri 4.0 noktasında da öncü firmalar arasında yer almaktadır.

 

 

Çevreci üretim misyonu ve geri dönüşüm prensibiyle ülke ekonomisine değer katan Varaka, ürün gamını müşterilerin ihtiyaçlarına göre genişletmeye de devam ediyor. Türkiye’nin yerli kağıt imalatı açığına büyük katkı sağlayan Varaka, üretimini gerçekleştirdiği Fluting (FL), HP Fluting (HPFL), Imitation Kraftliner (IKL), Testliner  (TL) ve HP Testliner (HPETL) ürün çeşitlerine Torba Kraft’ı da ekleyerek ürün yelpazesini genişletti.

Faaliyete başladığı günden bu yana Varaka, ürün kalitesi ve kapasitesiyle pazardaki en önemli firmalar arasında yer alarak 7000 m3/gün kapasiteye sahip arıtma tesisi ile arıtılan suyun büyük bir kısmını kendi prosesinde kullanarak su tüketimini minimize etmektedir.

Verimliliğin ve kalitenin arttırılması, ürün kalitesindeki sürekliliğin sağlanması için üretimin her aşamasında ileri teknoloji ürünü olan Otomasyon Kontrol Sistemi (DCS) ve Kalite Kontrol Sistemleri (QCS) ile Endüstri 4.0 teknolojileri kullanan Varaka, yerli ve milli üretimin öncü firmaları arasında üretime devam etmektedir. Sektörün yeni firmalarından olan ve son yılların büyük yatırımları arasında sayılan Varaka, sektörel ve bölgesel kalkınmaya da büyük katkı sağlamaktadır.

Araştırma ve geliştirme çalışmalarına ciddi ağırlık veren Varaka, yeni araştırma ve geliştirme projeleri için de çok kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Bu projeler tamamlandığında ve yapılan yeni yatırımlarla şirketin mevcut üretim kapasitesinin çok daha yüksek seviyelere çıkarılması planlanmaktadır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.