Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vatan Partisi NATO’ya Karşı Meydanlara Çıkıyor

Vatan Partisi NATO’ya Karşı Meydanlara Çıkıyor
04 Temmuz 2022 - 17:31

Vatan Partisi NATO’ya Karşı Meydanlara Çıkıyor

 

Vatan Partisi Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak, ülkemizin gündeminde olan NATO meselesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

 

5-6 Temmuz tarihlerinde saat 15.00 ile 19.00 saatleri arasında Toplu Taşıma Merkezi’nde ‘‘Bağımsızlık ve Üretim Devrimi için NATO’dan çıkalım’’ sloganıyla imza masası açacaklarını belirten Albayrak, vatandaşlara kampanyayı destekleme çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;

“Türkiye tarihine baktığınız zaman NATO tarihi kanlı bir tarih. Türkiye’ye karşı, aydınlarımıza, devrimcilerimize karşı kanlı bir tarih. Hapishaneler, cinayetler, Uğur Mumcu’nun, Orgeneral Eşref Bitlis’in, aydınlarımızın katledilmesi… NATO tarihi bu. Bu nedenle NATO meselesi Türkiye’nin gündemine Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya alınmasıyla girmiş değil. NATO 1940’lardan beri Türkiye’nin gündeminde. Türkiye NATO’ya 1951 yılında girdi ama 1945 yılında Türkiye’nin Atlantik sistemine bağlanması ile birlikte Amerikan emperyalizminin Türkiye’deki cinayetleri başladı. Türkiye’nin bağımsız ve başı dik bir şekilde yaşaması NATO zincirlerini kırmasıyla mümkün. Bu nedenle Vatan Partisi NATO’dan çıkalım kampanyası başlatmıştır.”

‘NATO’DAN ÇIKARSAK ENERJİ FİYATLARI DÜŞER’

Albayrak, NATO’dan çıkmamızın Türkiye’ye getireceği kazanımları sıraladı:

“NATO yalnızca bir dış politika sorunu değil. Aynı zamanda ekmeğimizle, aşımızla ilgili bir sorun. NATO’dan çıkarsak domates, patlıcan, biber fiyatları düşer. Çünkü NATO’nun mazotu yok, NATO’nun elektrik enerjisi yok, NATO’nun doğal gazı yok. İşte görüyorsunuz kış geliyor ve tüm Avrupa gazeteleri, Batı’nın ekonomi uzmanları ‘Bu kış Avrupa’da çok soğuk geçecek.’ diyorlar. NATO’dan çıkarsak enerji fiyatları düşer. Çünkü NATO’nun tehdit ettiği dostlarımızdan Rusya’dan, İran’dan, Azerbaycan’dan, Katar’dan ucuz enerji buluruz. Hatta Suudi Arabistan’dan… Göreceksiniz Suudi Arabistan da NATO’ya ve Amerikan emperyalizmine kafa tutmaya başlayacak, hatta başladı. Türkiye’nin ucuz enerji bulması NATO’dan çıkması ile mümkün.

ENERJİ GÜVENLİĞİMİZİ KOMŞULARLA KORURUZ

NATO’nun enerjisinin olmadığını belirten Albayrak, enerji güvenliği için İran, Suriye, Irak ve Rusya ile ilişkilerimizin geliştirilmesine vurgu yaptı: “Bütün bu sürecin kilit noktası PKK/YPG’nin olduğu Suriye’nin kuzeyidir. Türkiye, Suriye’nin kuzeyine bir harekat hazırlığı içerisinde olduğunu ifade etti. Burada da NATO ile karşı karşıya geliyoruz. Bu durumda Türkiye’nin önünde sıcak bir NATO ile mücadele süreci varken kalkıp Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya alınmasına evet demek Türkiye için akıllıca bir hareket olmuyor. Aymazlık denilebilecek bir durumu ifade etmektedir. Aynı zamanda Türkiye ekonomisi için de çok büyük bir yanlıştır. Türkiye’nin enerji bunalımını çözeceğimiz ülkeler NATO’yla cephe cepheye gelen Rusya’dır, İran’dır, Azerbaycan’dır. Şanslı ülkeyiz çünkü komşularımız enerji üretiyor. Şimdi PKK/YPG’yi imha edebilmemiz için Suriye ile iş birliği yapmamız lazım. Aynı zamanda Irak, Rusya ve İran’la da iş birliği yapmamız gerekiyor.”

‘SURİYE İLE İLİŞKİLER ANAHTAR’

NATO’nun genişlemesinin Türkiye’nin aleyhine olduğunu vurgulayan Albayrak şöyle devam etti:

“Burada anahtar olay Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerini sürdürmesidir. Sayın Cumhurbaşkanı da ‘Türkiye’nin kuzeyinde YPG/PYD’yi bitireceğiz’ diye açıklamalar yapıyor. Türkiye Cumhuriyetinin iradesini ortaya koyuyor fakat Türkiye iki cephede mücadele ile karşı karşıya. Bir yanda Türkiye Akdeniz’in doğusunda Amerika-İsrail eksenli, İsrail’in de katıldığı Fransa’nın da iştirak ettiği tehditlerle karşı karşıya. Türkiye’ye yönelik tehditlerin odağı Doğu Akdeniz ve Ege. Türkiye’yi kuşatan Amerikan üsleri haritasını biliyorsunuz. İşte tehdit orada. NATO’nun her yöne doğru genişlemesi Türkiye için bir tehdit. Ama bu genişleme NATO’un mezarına doğru bir genişlemedir.”

‘NATO TÜRKİYE HAPİSHANELERİNDE’

“NATO’dan çıkmak bağımsız, üreten Türkiye’nin birinci şartıdır. Brüksel’den, Washington’dan gelen emirlerle, kanunlarla yönetilen Türkiye’nin sonuna geldik. 2015 yılından beri yaşadığımız olay zaten Türkiye’nin NATO’dan kurtulması sürecidir. Türkiye 15-16 Temmuz gecesi NATO’nun Türk Ordusu ve Türk Yargısı içine yerleştirdiği örgütlenmeyi ezdi. NATO generalleri o gece perişan edildi. Bugün Türkiye hapishanelerinde NATO generalleri yatıyor.”

‘BU SORUN BUGÜN VE YARIN KARŞIMIZA ÇIKACAK’

“NATO sorunu Türkiye’nin hep karşısına çıkacak. Bazen Suriye’de, bazen Ege’de, bazen Akdeniz’de… Kimi zaman doğal gaz alırken, petrol alırken, bunların fiyatları belirlenirken karşımıza çıkacak. Domates, patlıcan, biber fiyatları yükseldiği zaman NATO sorunu ortaya çıkacak. Çünkü domatesin içinde enerji var. Enerji fiyatları yükseldiği zaman Türkiye’de hayat pahalılaşır. Onun için ucuz elektrik, mazot bunların hepsi Türkiye’nin başı dik Türkiye siyasetine bağlıdır.

‘NATO’DAN ÇIKALIM EŞREF BİTLİSLERİMİZ KATLEDİLMESİN’

“Türk milletinin, kamuoyunun NATO’ya karşı seferberliği için Vatan Partisi olarak NATO’dan çıkalım kampanyasını başlatıyoruz. NATO’dan çıkalım başı dik yaşayalım, NATO’dan çıkalım Eşref Bitlislerimiz katledilmesin, NATO’dan çıkalım Madımak’ta aydınlarımız yakılmasın, NATO’dan çıkalım Başbağlar’da köylülerimiz kurşuna dizilmesin. NATO’dan çıkalım Türkiye darbe ve cinayetlerle boğuşmaktan kurtulsun ve huzur, barış içinde yaşayalım, ekonomimizi geliştirelim. Asya’daki bağımsız öncü konumumuza yerleşelim. Bu nedenle Vatan Partisi olarak NATO’dan Çıkalım Kampanyası’nı başlatıyoruz. Merkez Karar Kurulumuz ‘NATO’dan Çıkalım’ kararını aldı. Bu kararı da kamuoyumuza, basınımıza sunuyoruz. Çok etraflı bir şekilde NATO’nun Türkiye macerasını bu kararda özetledik ve NATO’ya karşı siyasetlerimizi belirledik. NATO’dan çıkmak bizim esas stratejik hedefimizdir.

‘HATANIN ÖNLENMESİ MÜMKÜN’

“Hükümetimiz NATO’dan çıkma cesaretine sahip değil. Önümüzde bir kaç yıl sürecek İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya alınması süreci var. NATO’ya katılmak sekiz aşamadan oluyor. Bu sekiz aşamanın daha iki aşaması bitmiş durumda. TBMM’nin de gündemine gelecek. Dolayısıyla Vatan Partisi bu süreci sıkı bir şekilde adım adım takip edecek. Kamuoyu da Türk milleti de takip edecek. NATO konusunda Türkiye’nin bağımsızlığına, bütünlüğüne ve ekonomimizin gelişmesine uygun bir politika için hükümetimize önerilerimizi de ileteceğiz. Hükümetimizden de yapıcı tavırlar bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte hatadan dönülmesi mümkündür. Amacımız ‘muhalefetçilik’ değil. Türkiye’yi düşünüyoruz. Türkiye’yi yönetecek partiyiz. Üreticilerin milli hükümetini kuracak partiyiz. Dolayısıyla üreticilerin milli hükümetinin politikalarının uygulanmasına bugünden başlamış durumdayız. Suriye gezimiz, Rusya devleti ile ilişkilerimiz bunun parçalarıdır, Çin Halk Cumhuriyeti ile görüşmelerimiz bunun parçasıdır.”

‘NATO, TAYYİP ERDOĞAN’I OYALAMAYA ÇALIŞIYOR’NATO’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Haziran seçimlerine kadar oyaladığını söyleyen Albayrak, ABD’nin Tayyip Erdoğan’ı devirme planına değindi: “ABD önümüzdeki seçimde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı devirip o Biden tayfasını iktidara getirerek Türkiye’yi teslim almayı hedefliyor. NATO Hazirana kadar Tayyip Erdoğan’ı idare etmeye, oyalamaya ve zaaflara uğratmaya çalışıyor. Türkiye’nin vereceği cevap bugünden itibaren NATO’ya karşı kararlı bir siyaset izlemek ve Rusya, Çin, İran, Irak, Suriye ve Suudi Arabistan’a kadar bütün bu ülkelerle iyi ilişkilerdir. NATO’dan çıkmak Türkiye için bağımsız karar verme sürecine girmektir. Dolayısıyla ekonomimizi ayağa kaldırmaktır. 1980’de dünya ekonomisi ile bütünleşme denen, Türkiye’yi borca batıran ekonomik programa kesinlikle son vermek, bağımsızlığımızı sağlamak ve terörü bitirmek için NATO’dan çıkmak şarttır.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.