Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vatandaşa Yapılan Zam Zulmüdür

Vatandaşa Yapılan Zam Zulmüdür
12 Ocak 2022 - 11:48

Vatandaşa Yapılan Zam Zulmüdür

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektriğe gelen zamlara ilişkin, “Düşük tarifeden de olsa elektrik parası, katlanarak geldi. Henüz asgari ücretlilerimiz, artan maaşlarını almadan eridiğini gördüler. Emeklilerimiz, ayrıca memurlarımız aylıklarını almadan elektrik faturalarıyla çarpıldılar” dedi.

Zamlı elektrik faturaları vatandaşlara gönderilmeye başlandı. Elektrikte zamlı tarifeleri yargıya taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, kademeli elektrik tarifesinin sosyal tarife olmadığını ve ayrıca vatandaşların haklı olarak zamlı faturalara isyan ettiğini söyledi. Ahmet Akın şu açıklamayı yaptı:

“AK Parti iktidarının yeni yılla birlikte elektrikte yaptığı yüzde 127’ye varan zamlar, vatandaşlarımıza fatura edilmeye başlandı. Zamlı faturalarla karşılaşan vatandaşlarımız, haklı olarak isyan ediyor. Aralık ayının 20 günlük tüketimi için birim fiyatı 91 kuruş olan elektrik, ocak ayının ilk 10 günü için 2 lirayı aşan bir fiyattan hesaplandı. Bu fahiş zam karşısında vatandaşımız ne yapacağını şaşırdı. Düşük tarifeden de olsa elektrik parası katlanarak geldi. Henüz asgari ücretlilerimiz artan maaşlarını almadan eridiğini gördü.

Emeklimiz, memurumuz aylıklarını almadan elektrik faturalarıyla çarpıldılar. AK Partinin yaşattığı enerji buhranı faturalara daha tam olarak yansımadı. Bunlar daha iyi günlerimiz. Önümüzdeki ay 5 kilovatsaat günlük tüketimi aşan vatandaşlarımız yüzde 127 zamlı faturalarla karşılaşacak. 210 lira olan fatura 370 liraya çıkacak. Bu vatandaşa yapılan zam zulmüdür. Bu zulmün son bulması için kademeli tarife sosyal tarife olmalıdır. Defalarca söylediğimiz gibi yapılması gereken, ayrıca ilk kademenin 150 kilovatsaatten ayrıca ortalama aylık 230 kilovatsaat olan tüketim düzeyine çekilmesidir.  İnsani koşullar bunu gerektirmektedir.”

DOĞALGAZDA DA KADEMELİ TARİFE ZAM KURNAZLIĞIDIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın doğalgazda da kademeli tarife ile ilgili AK Parti iktidarının yaptığı hazırlığın ayrıca  zam kurnazlığı olduğunu söyledi. İktidarın enerji politikalarını eleştiren Ahmet Akın, “Doğalgazda da önce yüzde 25 zam yapan iktidar daha sonra da doğalgaz yardımı yapacağını açıklıyor. Yani bu perhiz bu ne lahana turşusu… Doğalgazda yardım yapacaksanız niye zam yapıyorsunuz? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı da doğalgaz yardımının Mart ayında ödeneceğini çalışmaların devam ettiğini söylüyor. Kasım ayından bu yana ayrıca her ay doğalgaz kullanan vatandaşa Mart ayında ödeme yapmanız mı yardım olacak? Vatandaşa doğalgazda destek vermek istiyorlarsa ayrıca kademeli tarife aracılığıyla planladıkları kademeli zam kurnazlığından vazgeçsinler. Doğalgazda KDV oranını ayrıca yüzde 1’e düşürsünler.” Diye konuştu.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.