Balıkesir Merhaba Gazetesi

VATANDAŞIN İÇİNDE

VATANDAŞIN İÇİNDE
07 Mayıs 2015 - 1:36

Genel

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu dün Dinkçiler Mahallesi’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen hıdrellez hayrına katıldı vatandaşlarla sohbet etti. Birlikte dua edelim diyerek yatır ziyaretleri gerçekleştiren Kafaoğlu, vatandaşlarla ‘’dua’’ okudu.

Mehteran gösterisi ile başlayan hayırlar gece boyunca devam etti. Vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşen hayırda mahallede lokma hayırları da yapıldı. Başkan Kafaoğlu, Dİnkçiler Mahallesi’nde katıldığı hıdırellez hayrında lokma döktü ve vatandaşlardan gelen ikramları kabul etti. Kafaoğlu bardak desti kıran dedesi türbesini de ziyaret etti. Başkan Kafaoğlu’na AK Parti Milletvekili Adayı Hilal Demirözer ve AK Parti teşkilat mensupları eşlik etti. Büyükşehir Merhaba Ekibinin vatandaşlarla yaptığı sohbetlerde Vildan Kara ‘önemli olan dua etmek içten ve kalpten yapılan bir dua sonrasında bize düşen halimize şükretmek. Ben testi kıranları görüyorum burada o kadar fazla insan var ki ikinci gelişim ben kırmaya gelmedim. Dilek diledim oda rabbimden. Dileğim gerçekleşti gerçekleşen dileğimi de burada dilemiştim. Hıdırellez önemli bir gün ve buluşma Hızır ve İlyas bu gecede buluşuyor diye anneannem hep anlatırdı. Farklı ve heyecanlı bir gün. Mahalle kültürünü yaşayan bir mahalle tablosunu geçen sene olduğu gibi bugünde bu tabloda gördüm. Bu arada Başkanımız Zekai Kafaoğlu’nu aramızda görmekte bizi mutlu etti. Büyük küçük demiyor çok güzel bir tavrı var. Oğluma selam verdi. Oğlum; ‘başkan bana selam verdi diye arkadaşlarına anlatmaya gitti.’ dedi.

Emine Kabaca ‘Kadınlar eskiden buralara fazla gelemezdi ama şimdi rahatlıkla geliyor. İbadetini yapabiliyor ve hayırlarını gerçekleştirebiliyor. Senelerdir Hıdırellez akşamında buraya gelip dua edenler oluyor. Bizde geliyor.

 

HIDIRELLEZ NEDİR?
Hıdırellez, inanışa göre iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır’ın İlyas peygamberle buluştuğu 5 – 6 Mayıs tarihlerinde bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor. Peki Hıdırellez nedir?
Her yıl Türkiye’nin birçok bölgesinde coşkuyla kutlanan Hıdrellez şenlikleri, Balıkesir’de de çeşitli mahallelerde yakılan ateşler ve yapılan hayırlarla mahalleli halk tarafından birlikte yenen yemeklerle geçti. Dualar edildi bazılarının ise farklı inanışlarla birlikte testi kırmalarına, kağıtlara resim çizip istek istemelerine sahne oldu. Hıdırellez bolluğun bereketin sembolü Hızır ile İlyas’ın yıl içerisinde bir araya geldiği bayram günüdür. Türk-İslam tarihinde büyük bir öneme sahip olan bu günde çeşitli gelenek ve adetler yerine getiriliyor .Hıdırellez gününde baharın gelişi ile bolluk ve bereketin artması için çeşitli dileklerini gül ağacına asanlarda oldu. Hıdırılellez günü 5 Mayıs gecesi başlayıp  bir sonraki gün de ikindiye kadar devam ediyor. Hıdırellezde dileklerin kabul olması için gül ağacının dibine şekiller çiziliyor notlar bırakılıyor. Hıdırellez Sabahı da o notlar alınıp suya bırakılıyor.
ROMANLAR OYNADI
Romanların yoğun yaşadığı Dinkçiler Mahallesi’nde baharın gelişini karşılayan romanlar, Hıdrellez coşkusunu oyunlar eşliğinde ateş üstünden atlayarak kutladı. Baharın müjdecisi olan Hıdrellez’i Roman vatandaşlar davul zurna eşliğinde oynayarak kutlarken bazı vatandaşlarda dua edip taşların üzerlerine resimler çizdi. Bazıları da yatırlarda kuranı kerim okudu.

HIDIRELLEZ NASIL KUTLANIR? : Onların su kaynaklarında, kırlarda buluştuğunun düşünülmesi nedeniyle kutlamalar genellikle yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılıyor. Bu gibi yerlere bu nedenle “Hıdırlık” da deniliyor. Hızır ve İlyas’ın kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğuna inanılıyor.

HIZIR KİMDİR? : Hızır’ın kim olduğuna dair çeşitli görüşler var. Tasavvuf çevreleri Hızır’ı bir veli olarak kabul ettiği gibi, onun peygamber olduğunu düşünenler de bulunuyor. Onun ak saçlı, nur yüzlü, sakallı yaşlı bir adam veya dilenci, fakir kılığında göründüğüne inanılıyor. O zor durumdaki insanlara yardım etmesi, iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandırması, berekete ve bolluğa kavuşturması gibi özelliklerle biliniyor. Hızır’ın, “hayat suyu” içtiği için sonsuza kadar yaşayacağı da inanışlar arasında yer alıyor.İlyas’ın peygamber olduğu konusunda ise genel kabul bulunuyor. Halk arasında kabul edilen inanışa göre, Hızır karaların ve havanın, İlyas ise suların hakimidir ve bu ikisi birleştiğinde, doğada var olan her şeye güç yetecek konuma gelinmektedir.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.