Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vay Memleketim Vay

Vay Memleketim Vay
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
07 Aralık 2021 - 8:05

Vay Memleketim Vay

Muhalefet demokrasilerin vazgeçilmezi. Türkiye, son yılların en zor günlerini yaşıyor. Ancak muhalefetin bir sürü yanlışına rağmen iktidarı eleştirmeye bir türlü sıra gelmiyor.

Ülkemize yatırım yapacak sermaye çevrelerini tehdit eden, büyük ihalelere katılımları engellemek için büyükelçilere uyarı mektupları yazan anamuhalefet liderimiz var. Hatta memuru, bürokratı, öğretmeni, askeri, çiftçiyi tehdit eden, küçük gören, o da yetmedi devletin kurumunu TUİK basmasını normal karşılayan siyasi ortama sahibiz. IMF ile gizli görüşmeleri, gizli anayasa çalışmalarını da unutmayalım.

Hele hele SAADET, CHP, HDP, İP, DEVA, GELECEK birlikteliğini kimse açıklayamıyor. Yok içinde değiliz, yok kenarındayız, yok ucundayız gibi saçmalamalarla, birlikte hareket etmeye devam ediyorlar.

Milli görüşün temsilcisi olduğunu iddia eden yaşını başını almış, sakallı Karamollaoğlu, “Biz hangi ittifakta olacağımıza seçime kısa bir süre kala karar veririz.” diyor. Arkasından “Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayını açıklayalım da seçime kadar yıpratın öyle mi?” diyerek Millet İttifakının sözcüsü gibi konuşuyor, milleti aptal yerine koyuyor.

Bir de parti kurmayacağını belirttikten sonra Deva Partisi’ni kuran Ali Babacan var. Bir yandan diyor ki “Erdoğan diktatör gibiydi, her şeyi o yapıyordu.” diğer yandan “IMF’ye borcu ben sıfırladım, TL’den altı sıfırı ben sildim!” Hatta hatta “benim zamanımda” diye söze başlıyor ya tam minik fare kükredi meselesi. Babacan başbakandı da bizim haberimiz mi yoktu? Hey gidi günler hey, o günlerde şimdi kolkola Erdoğan’ı yıkmaya çalıştığın çevreler sana “BEBECAN” diyordu. Tıpkı Davutoğlu’nun; “%49.5 oyla başbabakan seçilmiş kişiyim” demesi gibi bir şey. Marifet sizdeyse neden kurduğunuz partiler %1’lerde sürünüyor? Siz ancak karşı cenahın değirmenine %1-1.5 oy taşır, sadece aparat olursunuz.

***

Bu hafta ilginç bir gelişme yaşandı. Yabancılar tarafından fonlanan basınımızı tam unutuyorken, DEVA Partisi kurucularından eski asker Metin Gürcan, casusluk suçundan tutuklandı. Babacan hemen “kumpas” dedi. Yedi yıldır takip edilen, otoparkta, zarf içinde yabancı misyondan para alırken görüntülenen Gürcan, durumu inkar etmedi. Hatta halka açık bilgilerin derlendiği raporları danışmanlık adı altında yabancı ülkelere satarak danışmanlık yaptığını söyledi! Millet aptal ya, yedik.

Adama demezler mi halka açık bilgilere kim, niye para verir? Yaptığın iş legalse, neden otoparkta ve zarf içinde para alıyorsun? Ver iban numaranı oraya yatırsınlar. Bu cenahı eleştirmemek için yeminli olan ittifak ve şukeraları “Rapor satmak ne zamandan beri suç?” diye olayı itibarsızlaştırıyor, akıllarınca basitleştirmiyorlar mı? İnsanın nevri dönüyor!

Bunlar tespit edilenler, ya tespit edilemeyenler? Kimler kimlerle; ama bireysel, ama örgütlü bu ülkenin altını oyuyor Allah bilir. Yaşadıklarımız “At izi, it izine karıştı.” deyimiyle bile açıklanmıyor artık. Valla bu millet dualı. Yoksa bütün bunlara rağmen nasıl ayakta kalabilirdik ki?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.